Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На училище в пандемията, какво трябва да знаете

11 септември 2020, 09:30 часа • 12593 прочитания

Динамична учебна година се очертава новата 2020/2021г. заради пандемията от коронавирус.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

След шест месеца прекъсване просветното министерство реши учебната година да започне присъствено като при необходимост в рамките на 24 часа ще се преминава към дистанционно обучение.

Принципът, който беше възприет е отделните класове да не взаимодействат помежду си и така, ако дете се разболее в 14-дневна карантина да излезе не цялото училище, а само отделният клас.

Така реално, ако има болно дете от COVID-19 в даден клас, карантината ще бъде само за неговия клас, а в рамките на 24 часа този клас ще трябва да премине на дистанционно обучение за 14 дни.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

За училищата МОН и Здравното министерство определиха два вида мерки - задължителни и препоръчителни.

Препоръчителните са включени в индивидуалните планове при кризисна ситуация в пандемията на всяко школо, които МОН разпореди да бъдат изготвени. Мерките вече са утвърдени на Педагогически съвети, съобщава БНТ.

Сред задъжителните са: дезинфекцията на училищата, дистанцията, носенето на маски, миенето на ръцете, уведомяването на родителите дали в училището има болно дете.

Основните мерки, които трябва да предприеме всяко училище са свързани с организацията на учебния процес. 

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Трябва да има няколко различни входа, през които да влизат учениците от различните етапи на образование /начален, прогимназиален, гимназиален/, без да имат контакт помежду си.

Температурата на всяко дете няма да се мери на входа, за да не се забави влизането на децата в час.

В класните стаи учениците няма да носят маски, а само в общите помещения (стол, тоалетни, учителска стая) и коридорите. За учителите: началните педагози няма да носят маски в клас - защото преподават в една стая, тези от горния етап - ще са с маски или шлемове в час - защото сменят стаите и класовете, на които преподават.

Неносенето на маски в клас ще се наказва само в краен случай. Това стана ясно от думите на заместник-министъра на образованието Таня Михайлова пред БНТ. "Маските по принцип като изискване и всичко, което е свързано със здравословните условия, е изискване и на Министерство на здравеопазването. Но що се отнася до класната стая, маските не са задължителни. Аз мисля, че дори и ние трудно бихме издържали 6 часа в една класна стая с маска", заяви Михайлова.

По-големите ученици ще трябва да носят маска и в училищните автобуси, когато учебното заведение има такива, уточни тя.

Училищата, които не могат да осигурят безопасна среда, ще се откажат от кабинетната система и ще преподават децата само в една стая. 

Дистанция в коридорите: отделните потоци от деца в междучасията не трябва да имат контакт помежду си - затова трябва да има организация - движение само отдясно или коридор, разделен на две от ограничители.

Училищата със стол: Помещението трябва да е разделено с плексиглас на две - от едната странадецата ще влизат, за да взимат грана и ще сядат в обособени сектори за хранене, след това ще излизат от другата страна на помещението.

В началните класове - при възможност децата ще се разделят на две - като на чин трябва да стои по едно дете.

Междучасията трябва да започват по различно време, за да не се струпват деца в общите помещения, пише още БНТ.

Заради пандемията при възможност ще има и класни стаи на открито.

При дете със симптоми на коронавирус, ще се подготвят , т.нар. "изолатори" в училищата - където детето трябва да изчака около час родителите си в присъствието на медицинското лице на школото. След това ученикът трябва да бъде консултиран от личния лекар.

Учениците няма да се тестват задължитено за коронавирус, тестовете за учителите ще се поемат от държавата.

15 септември: Всички деца ще са на училище. Тържества ще има само за първи, пети и осми клас - това са т.нар. "нови класове". Ако, например, пети клас не е новосформиран, няма да се провежда тържество. Останалите ученици влизат по класните си стаи и там ще бъдат запознати от учителите с правилата в конкретното училище.

При евентуално заболели учители и недостиг на кадри в училищата МОН има списък от резервни педагози, които ще попълват учителския състав - ще преподават и студенти.

Как може да отсъства ученик за повече от 30 дни от присъствено обучение и да премине към електронна форма на обучение? Вижте тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес