Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МОН: Все повече са училищата, които искат да бъдат иновативни

25 януари 2017, 12:10 часа • 1043 прочитания

Все повече са училищата, които искат да бъдат иновативни, каза Наталия Михалевска от МОН. Тя обясни и критериите, по които учебните заведения ще бъдат оценявани, за да придобият статута на иновативни в следващите четири години.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

„Първо, училището трябва да прецени какъв е проблемът или въпросът, който иска да реши чрез иновацията. Ако за едно училище това е стремежът към по-висок обхват на учениците и по-редовното им посещение в училище в пети клас, за други училища това ще бъдат по-високите постижения по чужди езици или по математика. Т.е. трябва да има много ясна цел на мотивацията, след което тя трябва да бъде разписана със стъпки за 4 години, с обективно измерими показатели. В проектите трябва ясно да ни кажат какво ще постигнат чрез иновативните методи, които предлагат“, коментира Наталия Михалевска.

Тя допълни, че иновации могат да се прилагат и чрез извънкласни форми и различно учебно съдържание.

"Иновациите са важни не само в обучението, но и в управлението на училищата, както и в учебната среда, защото тя е твърде остаряла, традиционна и не стимулира децата", подчерта експертът, цитиран от Фокус.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Над 50% от кандидатстващите училища са частни, което според Михалевска може да се обясни с факта, че досега те са били по-свободни в прилагането на иновативни методи и съответно по-готови да представят проектите си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес