Учащите да не представят уверения, че са студенти или докторанти пред държавни институции, общински администрации или техни структури. Това предвижда проект на наредба на Министерството на образованието и науката, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта на МОН, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Отпадането на уверенията става възможно след обединяването на Регистъра на всички действащи и прекъснали студенти и докторанти с този на завършилите студенти и докторанти. След приемането на наредбата ще започне да действа общ регистър на всички действащи, прекъснали и завършили студенти и докторанти, по степени на обучение и по професионални направления.
Чрез изцяло нов модул в регистъра – „Национална електронна студентска карта“, студентите и докторантите ще могат при нужда лесно и бързо да доказват пред трети лица статута си на учащи, както и други необходими данни, свързани с тяхното обучение.
Автоматизираните процеси на регистъра ще позволят на висшите училища много по-лесно, бързо и точно да въвеждат данните за студентите и докторантите и да извличат справочна информация. Новият регистър е свързан с този на висшите училища и с останалите бази данни, поддържани от министъра на образованието и науката. По този начин се създава възможност за подобряване на работните процеси чрез служебен обмен на информация. Значително се намалява и административната тежест върху студентите и висшите училища, както и става възможно генерирането на статистическа и справочна информация, необходима за планирането и мониторинга на стратегии и политики в областта на образованието и науката.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Създадени преди повече от десетилетие, регистрите в областта на висшето образование бяха децентрализирани и оперативно несъвместими, което не позволяваше тяхното пълноценно използване от МОН и от висшите училища, нито автоматизирания обмен на данни за целите на комплексното административно обслужване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Проф. Пенов: Има десетки хиляди прояви на насилие в училищата, трябва постоянна работа с тях