МОН измислили как педагозите от затворените заради коронавируса детски заведения да не се окажат с изчерпан принудително платен годишен отпуск. Такива уверения даде просветният министър Красимир Вълчев в дистанционния парламентарен контрол, без да уточни каква част от визираните специалисти все още разполагат с неизползвани дни от отпуските си.
"Притеснени учители в детски градини и ясли се свързват с мен във връзка с изчерпания им годишен отпуск", информира министъра депутатът от "Воля" Елена Пешева и го пита: "Какво ще се случи с педагогическия персонал в детските ясли и градини, имайки предвид, че повечето от тях вече са изчерпали платения си годишен отпуск?".
Според отговора на министъра, чрез комбинация от "заместващи занимания" и "разумен баланс между заетост и ползване на платен отпуск", на педагогическите специалисти щели да им останат и дни за ползване в избрано от тях време, а не да ги ползват само принудително. Това, според поясненията му, е постижимо чрез редуване на седмици от по 2 работни и 3 от платения отпуск дни и обратното или редуване на седмици с по 1 работен и 4 дни от платения отпуск и обратното, в зависимост от възрастовата група на децата.
Също ще се постигне целта чрез "оптимално използване на персонала на затворените детски ясли и градини". Ето как:
"Педагогическите специалисти подпомагат децата за придобиване на умения чрез работа с родителите през платформи, приложения, електронна поща или по друг подходящ начин. В детски градини, където родителите не притежават умения за работа с електронни устройства или не разполагат с такива, в комуникацията могат да се включват образователни медиатори и непедагогически персонал", уточнява министър Вълчев.
Той е категоричен, че "кризисната ситуация налага търсене на възможности за заместващи занимания и поддържане на процеса на взаимодействие с децата в детските ясли и детските градини с цел по-малко изоставане в придобиване на компетентностите, необходими за успешното преминаване на детето към училищното образование и за развитието му като личност". Според уверенията на министъра, "по този начин може да се предотврати рискът от изчерпване на платения годишен отпуск на педагогическите специалисти и да останат за ползване дни от платения годишен отпуск в удобно за тях време".
Пълният текст ва въпроса и отговора на министъра можете да видите ТУК.