Тази година учениците ще започнат на 15 септември. Останалите промени, които се обсъждат, ще влязат в сила, ще са от учебната 2023 – 2024 година.
Това обяви образователният министър акад. Николай Денков. Във Варна той потвърди намеренията на властта за промяна в учебното време, тъй като българските ученици учат най-малко в Европа. Припомняме, че по изчисления на ведомството децата тук имат и най-големите ваканции в Европа - средно 91 учебни дни в годината. В момента общо обсъжданите варианти за промени са три.
Предложенията са предоставени на синдикатите и работодателите в системата на средното образование. Предстои задълбоченото им обсъждане.
По темата със учебното съдържание акад. Денков поясни, че учебниците у нас ще бъдат преразгледани, като ще се започне с учебните програми, които да бъдат изчистени от излишните академични термини и обогатени с практически примери. Програмите трябва да готови до края на юни, след което ще започнат промени и в учебниците, каза Денков, цитиран от БНТ. Припомняме, че в целия процес ще се включат повече от 170 специалисти от цялата страна.
Относно промените в изпитите за учениците, образователният министър обяви:
"Постепенно изпитите ще стават по-интегрални, така че в изпита по външното оценяване по математика да се включат и от някои други предмети знания, а в изпита по български и литература по някои от другите предмети", каза още той.
И още: Принуждава ли МОН университетите да прекратят връзките си с руски учебни заведения?