Правителството прие Списък със защитените от държавата специалности от професии, по които има недостиг на квалифицирани кадри на пазара на труда, съобщи правителствената пресслужба.
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Министрите одобриха и критериите за определянето на тези специалности, както и условията и реда, по който паралелките, подготвящи такива кадри, да получават допълнително финансиране.
От проекта на правителственото постановление се разбира, че защитените специалности са 29 в дейности като производство на мляко, строителство на пътища, изолации в строителството и стъклопоставяне, компютърно моделиране и десениране на тъкани, полевъдство, пчеларство и бубарство, каменоделство, лазерна и оптична техника, електрообзавеждане в градския транспорт, ядрена енергетика.
В друг списък са изброени 54 специалности, по които се очаква недостиг на кадри вбъдеще - в строителството на пътища и сгради, в бояджийството и изолацията на сгради, в текстила и производството на облекла и обувки, в автомобилния и жп транспорта, в корабостроенето, в производството на хляб и в грижите за децата.
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Чрез включването на защитените специалности и на специалностите, за които се очаква недостиг на пазара на труда, в държавния план-прием в училищата се създава възможност за осигуряване на кадри за области, които са приоритетни за развитието на икономиката на регионално ниво в средносрочен план, се казва в правителственото съобщение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Създава се възможност за изпълнението на регионални програми и проекти за областта, чиято реализация би била застрашена, ако обучението по съответната специалност се закрие.