Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Матури и външно оценяване – да ги има ли и какво да има?

30 март 2021, 07:44 часа • 3775 прочитания

Външното оценяване трябва да го има. В това е убеден директорът на 119 СУ Диян Стаматов, който беше и зам.-образователен министър в предишното правителство на Бойко Борисов.

Според него, до момента на външното оценяване има доста време. Стаматов е убеден, че като към 10-дневното затваряне се добавят и 10 дни пролетна ваканция, ситуацията със заболеваемостта ще се подобри.

Специално за матурите в VII и XII клас Стаматов беше попитан от БНТ трябва ли да отпада още учебен материал и той отговори, че трябвало да се редактира, за да съответства на периода на дистанционно обучение. Трябва да се оповести веднага след пролетната ваканция, за да може да има време за подготовка, смята той.

Вероятно ще има необходимост от наваксване на материал и през летните месеци, и в началото на есента, но това не значи по-ранен старт на учебната година, заяви Стаматов.

Журналистът Надежда Цекулова обаче поиска и от Стаматов като представител на организацията на училищните директори да представи решение за децата. Това решение – да има външно оценяване, вероятно е добре за системата, а не за децата, смята тя.

Цекулова даде примери, че проблемите са различни – при децата, които не са имали възможност да се включат в онлайн образованието, са едни; при децата, които са учили от вкъщи, но родителите им не са ги подкрепяли, защото е трябвало да работят, са други; децата, чиито родители са ги подкрепяли, но не са общували дълго време с приятелите си, са трети. Бих казала, че за повечето деца онлайн обучението не беше успешно, каза Цекулова.

На въпрос какво предлага Стаматов, за да има присъствено връщане в клас, той отговори, че на 1 и 2 април трябва да има електронно обучение, на 5 април за XII клас да продължи дистанционното обучение. "Силно се надявам, че от 12 април ще има връщане", заяви той. Според него, трябва по-бързо да има ротация за присъствено обучение в училище - на 5 дни да се сменят класовете, които ходят на училище. Той обаче е убеден, че при условията на пандемията дистанционното обучение е било решението, макар че са се засилили неравенствата в достъпа до образование.

Опитват се да мерят с един аршин всички деца, възрази Цекулова. Според нея, администраторите се сблъскват с проблемите на системата, не на децата.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес