На 1 и 2 ноември в Пловдив се проведе Третото национално състезание по медиация за студенти. То е сред малкото състезания по медиация за студенти в Европа и наред с това, дава възможност на студенти от различни специалности не само да се докоснат до медиацията, но и да практикуват разрешаването на спорове не само като преговарящи адвокат и клиенти, но и като медиатори. Организира се от „Център за разрешаване на спорове“, с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Новото тази година
Състезанието събра 66 участника от 9 от най-големите университети в България, като за пръв път се включи и Националния военен университет от гр.Велико Търново. Студентите доказаха, че медиацията не е само за юристи – в разрешаването на спорове смело се включиха и математици, инженери, икономисти, психолози, политолози и повече от 10 други специалности.
Повече от любопитно тази година – ефектът „Предай нататък“
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Треньори на повече от 1/3 от участниците в Третото състезание бяха победители и състезатели от първата и втората година на състезанието, което показа как веднъж запалена искрата, продължава да гори задълго напред.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Още в началото участниците заявиха, че са тук, „за да се обогатят и предизвикат, да се запознаят с нови хора, да участват в нещо уникално и да научат умения, които смятат да използват в практиката си занапред“.
Те преминаха кратко обучение, след което влязоха в състезание с истински медиации, в които имаха за задача да разрешат два реални търговски спора.
В състезанието бяха отличени тези, които проявиха едновременно силна аргументация и конструктивност, която помага и двете страни да спечелят. А от медиаторите – тези, които активно водеха страните към решение, като насърчаваха собствените идеи на клиентите и адвокатите за творчески и взаимноизгодни решения.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
След оспорвана надпревара бяха излъчени победителите. Първи като отбор завърши един от екипите на Софийския университет. Всички победители като адвокати, клиенти и медиатори, може да видите по-долу. Сред тях има представители на Софийски университет, Нов Българки университет, Пловдивски университет, Русенски университет, Варненски Свободен университет.
За студентите състезанието, освен възможност за доказване на уменията за преговори и разрешаване на спорове, оставя и реални умения за толерантно и дипломатично преодоляване на конфликти в практиката.
Победителите
I място в категорията екип Адвокат/клиент
- Йордан Йорданов, Петър Стоилов, Софийски университет, с треньор Цочо Бошнаков, победител във Второто национално състезание по медиация
II място в категорията екип Адвокат/клиент
- Георги Янев, Диан Неделчев, Софийски университет, с треньор Георги Раданов, участник със специална награда в Първото национално състезание по медиация
III място в категорията екип Адвокат/клиент
- Калина Найденова, Мелани Сергиева, Нов български университет – с треньор доц. д-р Петя Неделева,
- Любослав Хинов, Весела Михайлова, Софийски университет, с треньор Георги Гочев,
- Георги Балабанов, Симона Велева – Варненски Свободен университет, с треньор доц. д-р Иванка Банкова, преподавател по конфликтология
I място в категорията Медиатор
- Олга Войкова, Софийски университет, с треньор Цочо Бошнаков, победител във Второто национално състезание по медиация
II място в категорията Медиатор
- Енинка Куртева, Нов български университет – с треньор доц. д-р Петя Неделева
III място в категорията Медиатор
- Георги Кръстев, Русенски университет, с треньор Миглена Йорданова
- Олег Заим, Пловдивски университет, с треньори Даниел Николов и Стефани Димитрова, участник в Първото национално състезание по медиация и треньор във второто
Националното състезание по медиация в първите две години показа какви промени внася в ежедневието на студентите. Те прилагат уменията за преговори и разрешаване на конфликти в сферата, в която учат или вече стажуват. Запалват и свои колеги, сертифицират се като медиатори. Но най-важното – нещо, което показаха още на самото състезание – вземат и използват уменията да си сътрудничат дори с конкуренти, за да постигат смислени и полезни за всички решения.
Провеждането на това състезание нарежда България сред една от най-активните държави в популяризирането на медиацията сред най-младите.