Получихме от БАН обзор на научните изследвания в областта на невробиологията, невропсихологията за това как влияе продължителното ползване на електронни устройства върху развитието на децата и най-вече върху развитието на интелектуалното им развитие и мозъка им. Тези изследвания са категорични - колкото по-малки са децата, толкова в по-голяма степен трябва да се ограничава ползването на електронни устройства. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на брифинга за началото на учебната година.
"Дори в предучилищна възраст то трябва да бъдесведено почти до нула. Ползването на електронни устройства и въобще взаимодействието с екрани пречи на образуването на мозъчната кора, на мозъчните връзки, на интелегентността. Страда когнитичната компетентност. В начален етап трябва силно да се дозира ползването на електронни устройства и след 10 - 11 или 12 г. може в по-голяма степен, но разбира се, пак трябва да бъде с паузи", уточни Вълчев.
Но дори и тогава родителите и преподавателите трябва да сса много внимателни.
"Пак трябва да имаме предвид, че децата не трябва да се застояват пред електронните устройства. Това води до психически проблеми, до намалена двигателна активност, проблеми със затлъстяването. Пречи на развитието на множествена интелигентност. Пречи на развитието на различни видове интелигентност, в това число и комуникативната, защото в общия случай, дори и да четата от електронни устройства, те четат по - повърхностно. Това и по нас самите можем да го усетим. Съответно пишейки през електронни устройства, пишат с по-малко думи. Пишат с емотикони, а това пречи на развитието на социално-емоционалната интелигентност и т.н., завърши той.