Янка Такева срещу делегираните бюджети, отрича да си е сменила мнението

05 януари 2017, 09:30 часа • 5139 | прочитания

Много е лесно да се накаже директора и да се затвори училището. По този начин ние направихме така, че 12% от децата са неграмотни, а една голяма част да не са функционално грамотни. Къде са социалните служби, за закрила на детето? Тези въпроси зададе синдикалният лидер на образованието ни Янка Такева в коментар по случая с липсващите ученици от училище "Кирил и Методий" в село Хераково.

Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат

Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна

По думите ѝ проблемът не се състои само в детските надбавки.

"Социалните служби имат грижата да подпомагат училището. Защо тези 50 деца не са обхванати в училищата в Люлин? Никой не иска деца в училище от ромски произход. Щом отиде в масовото училище, останалите излизат", допълни още Такева пред Нова телевизия.

Според нея е необходима промяна на философията на делегирания бюджет, на институциите -  да си вършат работа. Тя обаче отрече, че преди години е била на различно мнение точно за делегираните бюджети. Такева е на мнение, че всички социални политики на държавата трябва да преминават през училището и детските градини.

Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение

Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия

"Училището не е институция, която трябва да бъде разпъната на кръст. Има много причини и фактори, които водят до това и никой не иска да оправи тези фактори", каза още Янка Такева.

От своя страна Христо Андреев от РУО София регион обеща, че ще бъде предприета проверка. "Трудностите идват от работата с ромския етнос, защото безотговорно постъпват и родителите. За да има ефект, трябва да обединим усилия с останалите институции, които са отговорни. Когато повече хора и институции имат отношение към проблемите, по-лесно ще се решат."

Припомняме, че журналистическа проверка показа, че за две седмици само две бусчета с общо 17 ученици – от Божурище и София, са отишли на училище.

"Нямам право да пиша отсъствия – по преценка на директора се пишеше в официалния дневник това, което иначе пишех в друга тетрадка като фактическа обстановка," твърди преподавател от училището. Или ставаш част от системата, или излиташ, е горчивата учителска сентенция.

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес