Санкции за учениците, които закъсняват, нямат домашно и се държат непристойно. За това заговори в разгара на лятната ваканция председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов, става ясно от негов пост във "Фейсбук".
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Най-големият проблем в родното образование
Според Стаматов това е именно неспазването на правилата и липсата на санкции. Той отбелязва, че да доведеш родител в училище, за да се запознае и разпише за санкция си е сериозно преживяване. Стаматов признава, че все още има и разбрани, подкрепящи и конструктивни родители, но по думите му повечето са спорещи, несъгласни, търсещи правата си, за нарушените от децата им правила.
"Лесно е да се каже, че всичко е превенция, защото в повечето случаи нарушенията са сериозни, остават ненаказани, гледа се “безсилието” на училището. Което безсилие съвсем бързо прераства в безсилие на държавата", коментира Стаматов.
Според него така си расте едно безгрижно поколение с усещане за липса на ненаказаност, неуважение към приятели, учители, общество, но и към родители.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
"Трябва изключително бърза промяна на системата за стимули и санкции в училище. Промяна, както в законодателството, така и в наредби и правилници. Тук не опира до оценка за поведение, а до сериозно спазване на задълженията от страна на ученици, родители, учители. Не бива никога да се забравя, че училището е задължително до 16-годишна възраст, което го прави и с задължение за спазване на правила, на правата на всички участници в него", добавя още Стаматов. ОЩЕ: След материал на Actualno.com за европари за образование: Главчев нареди проверка
Примерите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Стаматов изтъква, че от години елементарните училищни правилата се потъпкват, а постепенно санкциите за всякакви дребни и не толкова дребни нарушения са започнали все по-трудно да се прилагат. Той дава и примери. ОЩЕ: Директор на столично школо: Училището има основната цел да подготвя добри и щастливи хора
"Спомням си случай, когато за уж безспорна “забележка”, родител води дело пет години в административния съд. Накрая го загуби, но беше важно за него. Сега учениците закъсняват за час, нарушават правилата разписани в училищния правилник, пушат на територията на училището. Липсата на домашно или неподготвеност за час е нещо като намигване. Грубото отношение към учител или ръководство е честа практика. За облеклото, с което се идва в училище споровете са ежедневие. Не е рядкост агресивното общуване между съученици или физическата саморазправа", раказва Стаматов.
По думите му в профила му във Фейсбук е по-лесно да излезеш жив от война, отколкото да се пребори учител с взимането на телефон от ученик. ОЩЕ: Графикът за ваканциите и изпитите през новата учебна година ясен следващата седмица
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област