До 200 000 лв. на година за магистратура в някое от най-престижните висши училища в света могат да получат български студенти, ако след завършването си се върнат да работят в България. Това предвижда проектът на Национална програма „Фонд „Стефан Стамболов“, който беше публикуван за обществено обсъждане днес, съобщиха от пресцентъра на МОН.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Целта на Фонд „Стефан Стамболов“ е да осигури достъп на българи с доказан потенциал до образование във водещи чуждестранни институции за висше образование. Те ще придобият умения, свързани с професиите на настоящето и бъдещето и ще приложат опита си в България. Придобитите по време на обучението в чужбина знания, умения и компетентности, както и разширеният им мироглед, могат да допринесат за развитието на българската икономика и на обществото като цяло.
Срокът на новия фонд е тригодишен, като всяка година за стипендии ще се отпускат по 2 млн. лв. Първите магистратури в топ университети в чужбина ще бъдат финансирани още от академичната 2022/2023 г. Ще бъдат проведени три кампании за подбор на кандидати, като във всяка от тях ще бъдат одобрени по 10 студенти.
Преди да заминат, те ще подписват договор с българската държава. Той ще ги задължава да се върнат в страната до шест месеца след завършването си и да работят тук на трудов или граждански договор в продължение на поне три години. Ако не го направят, ще трябва да възстановят стипендията със съответната лихва.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Стипендиите ще покриват транспорта до чуждестранното висше училище, таксата за обучение, разходите за наем, медицинска застраховка по време на обучението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Кандидатите трябва да са български граждани, да имат завършена бакалавърска или магистърска степен, придобита до пет години преди конкурса за финансиране, в професионално направление, съответстващо на желаната магистърска програма. Необходимо е също успехът от дипломата им да е минимум много добър 5,00, а познанията по езика, на който ще се следва, да отговарят поне на ниво В2. Предимство ще бъде, ако бъдещите магистри не са учили в чужбина и имат професионален опит в избраната от тях специалност.
Стипендиите за предстоящата академична година ще се отпускат за магистратури в университетите от топ 15 на четирите водещи световни класации на висши училища, актуални към момента на разработване на програмата: CWUR, QS World UniversityRankings, ShanghaiRanking's (TheAcademicRankingof World Universities – ARWU) и TheTimesHigherEducation World UniversityRankings. Списъкът се актуализира всяка година преди началото на кампанията. В списъка тази година са HarvardUniversity САЩ, Paris-Saclay University във Франция, UniversityofTokyo в Япония, University of Cambridge, Великобритания, NationalUniversityofSingapore, ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology, Швейцария.
Очаква се подборът да започне през юни т.г. Трите етапа ще включват разглеждане на документи, представяне на видео визитка и провеждане на индивидуално интервю.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Пълния текст на Национална програма „Фонд „Стефан Стамболов“ можете да видите ТУК