Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Детският свят е по-голям от екран". Защо четенето в ранна възраст е незаменимо вълшебство

23 ноември 2024, 10:15 часа • 3186 прочитания

Лесният път към ангажирането на вниманието на едно дете е познат. И за съжаление, предпочитан - като всеки лесен път. Той, накратко, гласи: дете + телефон (таблет) = домашна хармония. В момента растат първите поколения, които от съвсем крехка възраст са потопени изцяло в дигитална среда. Разбира се, едва ли е необходимо те по изкуствен път да бъдат предпазвани от духа на времето - той им принадлежи, те ще диктуват бъдещето, както става винаги. В същото време обаче, за да бъде хармонично едно детско развитие, то "люлката" на растежа е добре се движи между класическо и модерно, между кодовете на промяната и традиционните, утъпкани пътеки. Ето как стигаме и до книгата: вечният спътник. 

Какво се случва с децата и четенето днес? Защо е от необикновена важност за детското съзнание да движи погледа си по буквите отляво-надясно, а не само палеца по екрана отгоре-надолу? Как родителите да възпитат и вдъхнат любов и любознателност към страницата, писмения текст, историята? И още по-важното - по какъв начин ранното вникване във всички вълшебства, които 30-те букви пораждат в танца помежду си, се отплаща в развитието на децата в бъдеще? 

Момент от дискусионния панел.

Миналата седмица получихме ключови отговори на тези въпроси. В клуб "Строежа" се проведе образователна среща на водещи експерти в областта на ранното детско развитие, детската психология и функционалната грамотност. Събитието бе организирано от верига книжарници Orange и фондация „Детски книги”, a темата бе „Детският свят е по-голям от екран“. По време на срещата бяха представени интересни и ефективни методи и подходи, с които родители и учители биха могли да насърчат децата да четат, с което да допринесат за тяхното когнитивно и емоционално развитие.

"15 минути четене с родител правят чудеса" 

Събитието беше открито от Валентина Стоева – председател на фондация „Детски книги“. Г-жа Стоева напомни, че четенето не е генетично обусловено и затова децата имат нужда от подкрепа в това начинание.

„Само 15 минути споделено четене с родителя могат да направят чудеса!“, припомни Вал Стоева и допълни, че с каквото и да се занимават децата, те ще имат нужда от умения и най-вече от умението да четат добре. 

На снимката: Валентина Стоева

Приказен сюжет, емоционална интелигентност 

За връзката между четенето и емоционалната интелигентност говори психологът Слави Стоев, който е и автор на детски книги и съосновател на подкаста „Естествен интелект“. Той вярва, че четенето играе ключова роля в развитието на емоционалната интелигентност на децата и може да им помогне да разбират и управляват своите емоции. Слави Стоев подчерта, че именно емоционалната интелигентност ни помага да разберем своите чувства и тези на другите. А четенето - тоест срещите с различните герои в техните сюжети помагат да се развие въображението на детето.

Още: В Деня на европейските автори: 8 български писатели гостуваха виртуално в класните стаи с помощта на Orange

"Тази част от нашия мозък, която комбинира усилията на на всички останали структури на мозъка ни, когато ние трябва да вземем някакво решение или да планираме да извършим някакви действия, колкото повече се използва толкова повече се развива. Именно тя отговаря за това да имаме критично и аналитично мислене, да обработваме информация", обясни Стоев.

На снимката: Слави Стоев

Психологът обърна внимание на факта, че четенето е бавен процес и имен това го прави така полезен за изграждането на мозъчните връзки. По думите му не е открит по-добър начин от четенето за развиването на мозъчните структури, а от там и формирането на емоционална интелигентност. 

Книгата - бутикова ценност 

Аглика Дамаскова, която е преподавател с дългогодишен стаж и заместник-директор на единственото частно училище в България, което е оторизирано в трите IBO програми, подпомагащи развитието на търсещи отговори, знаещи, уверени и емпатични млади хора, сподели своя опит в насърчаването на четенето сред децата. 

Тя наблегна на факта, че именно родителите и учителите имат важната роля във формирането на навика за четене в ранна детска възраст и определи книгата днес като "бутиков артикул". По думите ѝ книгите трябва да присъстват в живота на детето още с раждането, тъй като "без родителите мисията четене е невъзможна!". "Ако остане само в учебния процес четенето остава само в учебния процес", категорична е Дамаскова. 

Според Аглика Дамаскова днешните деца нямат проблем с концентрацията, а е необходим нов подход от страна на родителите при насърчаването на четенето сред децата. Най-важният от тях е личният пример и разговорите между дете и родител за конкретната книга - коментар на героите в нея, ситуациите и т.н. Г-жа Дамаскова сподели интересен пример от своята практика, в който дори вече по-големи деца се радвали на стикери, получени за прочетена книга. Наградите винаги вдъхновяват!

На снимката: Аглика Дамаскова

А както всеки нов елемент от вълнуващата поредица от събития в една приказка е част от голяма история, така и разговорът за детското четене е поредна глава от една дългосрочна инициатива: „Четем – разгръщаме светове“. В нея Orange и фондация "Детски книги" правят всичко възможно, за да повишат осведомеността ни за ползите от четенето, да почертаят важността от повишаването на функционалната грамотност и да направят прецизен подбор на книгите, които обучават, но и забавляват децата. А защо е необходимо да се осведомяваме за това колко полезно е четенето при децата, при положение, че би следвало да го знаем?

Парадокс тук няма. Познанието - казано e още в древна Гърция, е припомняне. И от Orange ни припомнят как четенето на децата днес ще създава утре просветени възрастни.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес