Основният фактор за допълнителните почивни дни между сроковете са сигналите, които се получават, че учениците и учителите са уморени и имат нужда от почивка. Моите съображения са свързани изключително с тях. Здравните мерки се вземат от Здравното министерство. Ако то реши, че трябва да затвори училищата по-рано - ще го направи. Има някакво съвпадение на ваканцията с очакванията за пика на ковид вълната.
Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат
Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна
Това каза министърът на образованието акад. Николай Денков.
По думите му ситуацията на болни и карантинирани учители и ученици в страната е много пъстра и затова трябва да се има локален подход. „Средно за страната карантинираните учители са 3,6%. Но в Благоевград са 8,5%, а в Търговище - 1,08%. Разликата е осем пъти. При карантинираните ученици - средно за страната процентът е 2,58. В Бургас са почти 5%. В Търговище са 0,5%. Най-много са заболелите ученици с София-град”, даде пример министърът.
По информация на Actualno.com в момента Регионалните управления на образованието (РУО) събират данни колко са болните и колко са карантинираните учители и ученици в страната. Очаква се данните да бъдат обобщение до края на седмицата или началото на следващата. Вероятно след това ще се реши как дали да се премине изцяло към онлайн обучение.
Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение
Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия
Министърът на образованието обясни, че няма проблем децата да бъдат изпитани и онлайн, за да им се образува срочна оценка. "Но това поражда и недоволство сред родителите", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Акад. Денков съобщи, че децата, които учат онлайн, са около 15%. "При това разделение на обществото можем само да дадем свобода на вземане на решение", каза той.
Попитан трябва ли децата да се тестват два пъти седмично, Денков заяви, че това се решава от здравното министерство. "Ако има тестове може да ги тестваме и два пъти, но сега има само за един път. Дълбоко съм убеден, че това е една от мерките, които трябва да се използва. Карантинирането не става с тези тестове, а с изследване в лаборатория", обясни той и добави, че за последния месец броя на положителните тестове се е увеличил 10 пъти.
На въпрос ще се взима ли от лятната ваканция и учениците образователният министър заяви, че ще се компенсира в края на учебната година и чрез допълнителни форми през лятото. "За всяко дете трябва да се направи анализ, в който да се каже какви липси има и тези, които имат нужди, да се обучават чрез допълнителни форми през лятото", поясни той.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
“Аз съм дълбоко убеден, че датата на започване на учебната година трябва да е около 5-6-ти септември”, допълни още акад. Денков.