"Внасяме предложение за отпадане на таксите за обучение за студентите и докторантите по държавна поръчка. Предлагаме съответните разходи за обучение да бъдат предоставяни от държавата”.
Това заяви премиерът акад. Николай Денков. По думите му обаче остават таксите за обучение в платена форма, а целта е да се подобри достъпа до образование за хората, които имат финансови затруднения от по-ниските социални слоеве и по-малки населени места.
"Тези мерки трябва да бъдат допълнени и с по-стриктни мерки за качество", подчерта премиерът. Отпадането на таксите ще улесни достъпа до висше образование на всички български граждани, като мярката подпомага и борбата на правителството с демографската криза.
Премиерът потвърди, че има постигнато съгласие както между партиите в управлението, така и с финансовото министерство, откъдето трябва да дойдат средствата.
Още: На първо четене: Увеличават заплатите на университетските преподаватели
"Това ще струва годишно 120-150 млн. на бюджета, като тези средства са осигурени от втория семестър на академичната година 2023/2024г.”, коментира Денков. Теменужка Петкова подчерта, че това предложение е обсъдено в рамките на управленското мнозинство и ГЕРБ-СДС подкрепя инициативата.
Мярката ще влезе в сила още през тази академична година, посочи премиерът. В преходните и заключителните разпоредби в законопроекта е заложено заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства по бюджетите на държавните висши училища и научните организации, които имат право да провеждат обучение в образователната и научна степен „доктор“, за компенсирането им за намалените приходи от такси.
Още: Синдикат предупреждава: готвим протести от ВУЗ-овете
С промените средствата, които държавните висшите училища досега получаваха като такса от един студент, приет за обучение в местата, които държавата субсидира, ще бъдат включени в рамките на средствата за издръжка, които държавата и досега заплаща. Тези средства ще бъдат увеличени, за да компенсират отпадането таксите.
Снимка: БГНЕС
Предложените промени предвиждат още Академичните съвети на държавните висши училища да продължат да определят размерите на таксите за кандидатстване, но вече няма да се налага да бъдат приемани с решение на Министерския съвет.
Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища остават.