Да си поправиш оценката на матура по закон - идеята вече е парламента

14 декември 2022, 16:42 часа • 3608 | прочитания

Законодателното предложение на омбудсмана Диана Ковачева зрелостниците да получат втори шанс при оценка, която не ги удовлетворява  на матурата – вход във ВУЗ, бе припознато и внесено от народни представители от четири парламентарни групи. Днес председателят на образователната комисия Красимир Вълчев (ГЕРБ-СДС) и депутатите Елисавета Белобрадова (ДБ), акад. Николай Денков и Христо Симеонов (ПП), Гален Монев („Български възход“) внесоха предложението на Омбудсмана, което би могло да мине през комисия и преди коледните и новогодишни празници. 

Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат

Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна

В края на ноември омбудсманът внесе тази промяна в парламента, с която се цели да се даде шанс на зрелостниците, получили незадоволителна оценка на матурата, да имат възможността еднократно и в рамките на една година след полагането на първата матура, да се явят на следваща - насрочена в същото училище.

Конкретно проф. Ковачева предложи изменение на чл. 132 от Закона за предучилищното и училищното образование, както и допълнение на разпоредбата на чл. 68, ал. 1, т. 2 от Закона за висшето образование.

С промяната в чл. 132 от ЗПУО се цели подобряване резултатите на зрелостниците от матурата и разширяване на възможностите им за достъп до системата за висшето образование.

Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение

Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия

„Това че учениците, които не са се представили достатъчно добре според тях на ДЗИ, нямат шанс за поправка на оценката си, ги ощетява при по-нататъшното им развитие. Получената оценка от ДЗИ е окончателна и определяща при кандидатстването им във висше училище и респективно от голяма значение за тяхното бъдеще“, написа в мотивите към законопроекта омбудсманът.

Диана Ковачева е категорична, че липсата на такава възможност води до негативни последици при кандидатстването на зрелостниците в избрано висше училище.

„За новата им оценка, ако тя е по-благоприятна, се издава удостоверение. В тази връзка е предложено и допълнение на разпоредбата на чл. чл. 68, ал. 1, т. 2 от Закона за висшето образование, за да бъдат признавани при горепосочените удостоверения при кандидатстване във висше училище“, посочва още общественият защитник.

Законодателното предложение с мотиви и оценка на въздействието вижте тук:

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър

https://www.ombudsman.bg/bg/n/ombudsmanat-s-promyana-zrelostnitsite-s-vtor-1920

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес