Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнесът иска реформи в образованието, предлага и помощ: След лошите резултати от PISA

06 декември 2023, 10:57 часа • 1307 прочитания

25 бизнес организации се обединяват в подкрепа на истинска реформа в българското училищно образование. Те заявяват и готовност да  сътрудничат на всички политически партии, държавни и местни институции, за да станат българските училища "място, което подготвя учениците за успешен личен и професионален живот в 21-ви век". Това с еказва в тяхно отворено писмо до медиите и инститциите у нас.

Повод за това тяхно писмо стават публикуваните на 5 декември резултати от престижния международен тест PISA на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD). От тях стана ясно, че българските ученици са функционално неграмотни - не могат да разберат смисъла на прочетен текст, да правят взаимовръзки между събития, да разчетат графика.

ОЩЕ: PISA 2022: Учениците у нас нямат елементарни знания по математика и четене (ВИДЕО)

Липса на кадри

"Българското образование изостава и прави огромна част от хората неконкурентоспособни в днешния свят. Това има преки негативни ефекти върху бизнеса и икономиката на България. Сериозни проблеми с намирането на кадри имат 70% от работодателите", се казва в становището им. 

От бизнеса заявяват, че като работодатели ежедневно са свидетели на "скъсаната връзка между образованието и реалния бизнес и неговите нужди". те са категорични, че българските училища не подготвят младите хора за живота и неговите социални и икономически предизвикателства. "Демографската криза и изтичането на таланти и млади хора в чужбина е най-голямото предизвикателство пред страната. Липсата на хора днес е тема за абсолютно всяка индустрия у нас. Българският бизнес е поставен в много по-неизгодна позиция от своите конкуренти по света", се казва още в писмото им.

Какво предлагат

От бизнеса настояват за цялостна и амбициозна реформа в образованието, която да включва няколко приоритета:  

  • повишаване на качеството на базисното обучение и продължаващата квалификация на учителите и директорите
  • изработване учебни програми с нова философия, ориентирана към развиване на компетентности, а не наизустяване на предметно знание
  • промяна на вътрешните и външни оценявания към измерване на развити компетентности, а не на заучени знания
  • ефективно прилагане на стандарт за качество в образованието и система на добавената стойност на училищата
  • гарантиране на повече автономност, ресурси и подкрепа за училищата, но и поемане на отговорност от тях за резултатите на учениците
  • взискателен и професионален подбор на учителите и директорите на база необходимите за професията компетентности
  • обективна и справедлива оценка на работата на учителите и директорите на база резултати, а не административни изисквания.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес