Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

70 000 деца са без таблети и достъп до интернет. Какво прави МОН, пита омбудсманът

09 септември 2020, 10:30 часа • 2273 прочитания

70 000 са деца без таблети и достъп до интернет. Какво прави за тях МОН, пита омбудсманът Диана Ковачева. Това става ясно от последната препоръка, която общественият защитник е изпратил до образователния министър Красимир Вълчев. В него настоява за конкретни отговори, свързани с организацията на учебния процес през предстоящата учебна 2020/2021г. в контекста на COVID -19.

„Като обществен защитник съм обезпокоена от изнесените данни за над 70 000 ученици без достъп до компютри и интернет връзка. В случай, че се премине към онлайн обучение, тези деца не биха могли да учат в електронна среда и са изправени пред опасността отново да останат дигитално изключени от системата на образование“, пише доц. Ковачева.

Омбудсманът посочва, че в жалбите си до институцията на обществения защитник, родители изразяват тревогата си, че няма да могат да осигурят със средства от семейния бюджет необходимите устройства за своите деца. Ковачева допълва, че особено трудно е положението за семействата с ниски доходи, безработни родители, за тези с повече от един ученик и с родители, които работят дистанционно от дома си поради създалата се ситуация, предизвикана от COVID -19.

Омбудсманът обръща внимание на факта, че броени дни преди старта на новата учебна година, въпреки заявените намерения, липсва ясна и конкретна информация кога точно МОН ще подсигури с електронни устройства и достъп до интернет семействата, които не могат да си ги позволят, така че да се гарантира равният достъп до образование на децата им в електронна среда, в случай, че се премине към дистанционно обучение.

В писмото си омбудсманът Диана Ковачева припомня, че чака от МОН отговори на предишни свои препоръки и писма до образователното министерство.

„Бих искала да отбележа, че съгласно чл. 28 от Закона за омбудсмана органите и лицата, до които се отнасят становищата, предложенията и препоръките на омбудсмана, са длъжни да ги разгледат в 14-дневен срок и да уведомят омбудсмана за предприетите от тях мерки, а който не представи в определения от омбудсмана срок поискани от него сведения, документи или актове, подлежи на административна санкция, което смятам, че за институции, които винаги са се подкрепяли, не е желателно“, пише Диана Ковачева.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес