Вече седмица граждани протестират срещу подновяването на доставките на газ от "Газпром". Всичко това се случва на фона на заседанията на създадения от служебното правителство щаб за овладяване на "хаоса и разрухата" в енергетиката, който обаче се оказа реално работна група. Темата с газа започна след като в края на март руският президент Владимир Путин подписа указ, с който нареди всички т.нар. неприятелски страни, сред които е поставена и България, да плащат за руския газ в рубли. През април "Газпром" обяви, че преустановява подаването на газ за България, а впоследствие "Булгаргаз" излезе със съобщение, че това се случва въпреки изпълнените задължения към руския доставчик за месец април 2022 г.
По темата "Газпром" и диверсификацията Actualno.com разговаря с икономиста и бивш депутат от ИТН Мика Зайкова.
Диверсификацията
Зайкова първо обясни, че диверсификация означава да получаваш, каквито и да е суровини, в случая газ, от различни източници. "Не мога да разбера това, което се случва в момента в България и тези протести. "Газпром" може да бъде един от източниците. Да, допреди година и нещо той имаше монополно положение, но вече ние получаваме газ от различни места. От Америка, от азерите", заяви Мика Зайкова. Тя обърна внимание, че азерската компания, която ни продава газ на хубави цени, също 40 % е притежание на Русия, той като азерите нямат толкова много газ.
Имаме тръба
Според нея източник като "Газпром" е добре дошъл за България, защото имаме тръба.
"Имаме начин да доставим този газ до България веднага. Няма как да сключиш дългосрочен договор с Америка, ако нямаше капацитет на терминал и ако нямаш капацитет на станция, която превръща течния газ в газ. Ние нямаме такъв терминал, ние нямаме такава станция. Ние сме зависими от турците и главно от гърците. От турците скоро няма да имаме такъв договор. Доколкото ми е известно, Турция има договорка с Русия да няма дългосрочни договорни взаимоотношения със страните, до които Русия има тръба. Така че ще разчитаме предимно на гръцката станция, която превръща течния газ в газ. При всички положения при тази операция се губи минимум 15% от количеството, казват специалистите. Второ, ние нямаме гарантирани капацитети нито на турската, нито на тази станция, нито на терминала. На всичкото отгоре и още не е готов интерконекторът", обясни икономистът.
Може ли страната ни да изключи „Газпром“?
Според Зайкова не можеш да изключиш страната, която има такъв ресурс. "Няма как да я изключиш", смята тя.
Тя поясни, че газът, който идва от Америка, е шистов и при всички случаи е втечнен: "Газът, който идва в нормалното си състояние по тръба, колкото и да е скъп, е по-евтин, отколкото газа, който се превозва с танкери по простата причина, че идва отдалече, че тези танкери горят гориво и че трябва да осигуриш начин този газ от втечнен да бъде превърнат в газ и да има начин да дойде при тебе".
Зайкова обърна внимание, че "Булгаргаз" е обявил търг за доставка на втечнения газ. По думите ѝ това обаче не е първият такъв търг, а може би четвъртият. "На първите три никой не се е явил. Количеството, което търсим е някъде около 1.5 млрд. кубика. Притеснявам се, че за такива малки количества трудно ще намерим доставчик и ако го намерим, ще ни бъде много скъпо", коментира тя.
Мислел ли си е някой, че "Газпром" се шегува, че ще ни спре доставките? Четете ТУК.