Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради възхода на ядрената енергетика: Уранът пак е критична суровина

03 февруари 2025, 14:10 часа • 304 прочитания

Суровина от критично значение ли е уранът? Не и според Американското геоложко дружество (USGS), което го извади от списъка си със суровини от критично значение през 2022 г., се посочва в анализ на Ройтерс. Сега администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп настоява директорът на Американското геоложко дружество да "обмисли актуализиране на списъка с критични суровини и евентуалното включване на урана" в него.

Включването на стратегическия метал в този списък би спомогнало за по-бързото издаване на лицензи за добив на уран в САЩ. Уранът отговаря на много от критериите, определящи го като суровина от критично значение. Предлагането му в световен мащаб е силно концентрирано, а САЩ са почти изцяло зависими от вноса му.

Още: Италия се завръща към ядрената енергетика, 40 години след забраната

Цената на урана 

През миналата година уранът поскъпна до 16-годишен връх от 106 долара за либра (1 либра се равнява на приблизително 0,45 кг).

Дори и при сегашната цена от около 71 долара, уранът все още е по-скъп спрямо стойността си през годините, последвали аварията през 2011 г. в японската атомна централа "Фукушима". Тя принуди много държави да преосмислят дали и доколко да разчитат на ядрената енергетика. На фона на негативните изменения на климата обаче, тя придобива все по-голямо значение за производството на електроенергия.

По време на конференцията на ООН за климата КОП28 (COP28), проведена в Дубай през декември 2023 г., над 20 държави стартираха инициатива за "утрояване на ядрената енергия". Това беше официално признание за "ключовата роля на ядрената енергетика за постигането на нетни нулеви емисии на парниковите газове до 2050 година".

Големите технологични компании също гледат с оптимизъм на ядрената енергетика на фона на нарастващите им нужди от електроенергия, с която да захранват центровете си за съхранение на огромни масиви от данни.

Още: Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка

Технологичният гигант Microsoft подписа през септември 2024 г. договор с американската енергийна корпорация Constellation Energy. С него Microsoft се задължава да купува електрическа енергия от корпорацията в продължение на 20 години. Благодарение на това споразумение ще бъде възстановена работата на първия енергоблок на спряната атомна централа "Три майл айлънд", която се намира в щата Пенсилвания.

Връщане към ядрената енергия - глобална тенденция

Към днешна дата в световен мащаб в експлоатация са близо 420 атомни реактора, като се очаква през тази година броят им да се увеличи. Това сочи проучване на Международната агенция за енергията (МАЕ). Тя припомня, че в света в момента се изграждат около 63 реактора.

Възраждането на ядрената енергия означава, че световната енергетика ще се нуждае от по-голямо количество уран.

Световното производство на уран е силно концентрирано в няколко страни. Казахстан, Канада и Австралия са реализирали около две трети от глобалното му производство през 2022 г., сочат данни на Световната ядрена асоциация.

Сред факторите за поскъпването на стратегическия метал през януари 2024 г. беше предупреждение, отправено от страна на най-голямата компания в света за добив на уран "Казатомпром". Базираната в Казахстан корпорация обяви преди около година, че може да не постигне производствените си цели заради недостиг на сярна киселина, която се използва при добива на уран.

САЩ от друга страна се опитват да прекратят зависимостта си от Русия при вноса на обогатен уран. През 2023 г. руските доставки са съставлявали 27 на сто от урана, доставен за атомните реактори в САЩ.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес