Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради Украйна: Митовете за тока в България и инвестициите в далекопроводи

14 януари 2025, 11:30 часа • 4928 прочитания

От години Украйна е сочена като основния източник за енергийните неволи на България и Европа - първо заради високите цени на газа, когато "Газпром" и седящият зад него руски диктатор Владимир Путин, намалиха доставките за ЕС, а след това и заради високите цени на тока, след като от нетен износител страната стана нетен вносител на електроенергия заради унищожената си от руските ракети и дронове енергийна система.

Сред експертите, коментирали темата още в края на ноември е и бившият зам.-министър на енергетиката Еленко Божков, който пред в."Труд" цитиран "свободно" казва, че цената на тока е висока заради износа ни към Украйна. Думите му са неправилно интерпретирани - на въпрос защо цените на тока за бизнеса в България и Румъния понякога са двойно по-високи, отколкото в други европейски държави, той отговаря, че причината са недостатъчно добрите междусистемни връзки със Западна Европа, "за да може физическите потоци електрическа енергия свободно да достигат до нас, а от там и за Украйна". Износът "ни" обхваща региона - България, Румъния, Полша и Гърция. Той не казва нищо и за евтин износ или че енергията е от АЕЦ "Козлодуй" - на тези тези ще обърнем внимание малко по-нататък.

Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти

Това всъщност е важно, защото единият от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" от средата на октомври до края на ноември 2024 беше в планов ремонт. Ноември е мрачен и студен за първи път от няколко години, което намали производството на соларните панели и повиши потреблението на ток. През този месец България е нетен вносител на ток и износът се свива съществено - нещо, което вероятно щеше да бъде отчетено като предателство на националните интереси, ако не трябваше да бъде изтъкната другата теза, защото войната в Украйна продължава с пълна сила.

През следващте седмици, явно или не, Украйна беше обвинявана за високите цени на тока и в социалните мрежи, и в откритите заседания на КЕВР и от телевизионния екран, включително и от Ваня Григорова в сутрешния съботен блок на БНТ от 11 януари, 2025 година. Парадоксално, но точно в момента, в който тя коментира износа на евтин ток, балансът на българската система се закрепва именно чрез внос и то от направлението, сочено от нея - Румъния. (Справка - ТУК). С други думи - токът за България идва оттам, накъдето уж изнасяме, за "лошите украинци".

Реално България няма директна връзка с енергийната мрежа на Украйна и ако (или когато, защото в това няма нищо незаконно) изнасяме ток натам, потоците първо минават през Румъния и Молдова и тогава стигат до Украйна. Колко от тази електроенергия отива към разбитата от войната страна или спира някъде по пътя - не може да се каже от данните на системния оператор (ЕСО). Сега и Молдова също е голям потребител, заради спрените доставки на природен газ от "Газпром" (заради претенции на "Газпром" за неплатени сметки, не заради транзита, която спря Украйна): След спиране на доставките от "Газпром": Молдова се готви да национализира "Молдовагаз"

Същите тези данни действително показват и износ на значителни количества ток, но в точно определени часове - около обяд. По-детайлното разглеждане на данните (ето ТУК) дава отговор защо и за какво става въпрос. Периодът покрива пикът в работата на фотоволтаиците (между 10 и 14 часа) и е видно, че тогава токът е в излишък за българската система, защото България е нетен износител, а не транзитира ток от други държави към Румъния или където и да е. С други думи - България има излишен ток и ако не го продава, губи. Тенденцията е още от лятото - фотоволтаиците реално заместваха в горещите часове на денонощието спрения за планов ремонт блок на АЕЦ "Козлодуй". (Двата блока излизат в планов ремонт и презареждане веднъж годишно - V-ти през пролетта, VI-ти през есента).

И още нещо - колкото и ток да е изнасяла България към Украйна през есента - нито бизнесът, нито домакинствата са го усетили директно по цената. Токът за бита е регулиран от КЕВР и цената не е променена от 1 юли, а бизнесът получава компенсации. Ако си помислите, че тези компенсации идват от джоба ви - попитайте пак работодателите. Те са категорични - тези компенсации са връщането на справедливостта на пазара, защото идват от свърхпечалбите, трупани от производителите на енергия, които печелят от високота цена на тока и внасяни в специалния Фонд "Сигурност за електроенергийната система": "Цената на тока в Швеция е 30 лв., у нас - близо 300 лв.": Анализ

И малко икономическа логика. Цената на тока в нашия регион действително е висока и действително причината за това е Украйна, просто защото увеличеното търсене на една стока винаги повишава цената - проста икономическа логика. На пазара липсва голям износител и на негово място идва голям вносител - отново по същата проста логика това повишава цената. Това, както и неразчетено увеличено потребление (може би ще си спомните, че от началото на тази година е забранено горенето на каквото падне за отопление в столицата) наложи повишаване на цената със средно 8,4%. Наистина не малко, но далеч от "в пъти": Решено: От 1 януари цената на тока скача средно с 8,4 на сто

Инвестиции в електропреносната мрежа

Междувременно, служебният енергиен министър Владимир Малинов представи данни за инвестиционната програма на ЕСО (Електроенергийния системен оператор) през 2024 година. Малинов коментира темата в отговор на депутатски въпрос.

Оказва се, че са направени повече инвестиции, отколкото е било предвидено - с 32% над планираното. Общо са планирани 180 000 000 лева инвестиции, направени са за 238 339 000 млн. лева. Само за ремонти и поддръжка са планирани 37 500 000 млн. лева, но са похарчени 39 476 000 млн. лева т.е. с 5,3% повече. И още - във Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново и Габрово е имало план за инвестиции на ЕС от 6 183 140 лв., но са похарчени 10 301 770 лв - с 66% повече.

Отговорност на ЕСО са мрежите с високо напрежение - т.е. големите, магистрални електропроводи или междусистемните връзки между отделните държави. Мрежите със средно и ниско напрежение са отговорност на ЕРП-тата - т.е. кабелите между градове, села и квартали (средно напрежение) и кабелите между отделни къщи, домове и сгради (ниско напрежение).

Още: Отлагат протеста за цената на тока: Бизнес и синдикати имат уверение, че проблемът ще се реши

Източник: Народно събрание

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес