Заради новите мащабни поръчки държавната фирма „Автомагистрали“ ЕАД е била преструктурирана в последните месеци на предходната година. Една от сериозните причини за това е и предстоящото изпълнение от нея на мащабната поръчка за укрепване на 74 свлачища, чиято обща стойност е почти 569,6 млн. лв. с ДДС.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Справка в Търговския регистър сочи, че е увеличен капиталът на дружеството в края на 2019 г. с 48 200 нови поименни акции, чрез прехвърляне към него на имоти в с. Дражево (Ямболско) и в с. Долна Диканя (Пернишко). Така, акциите на „Автомагистрали“ стават 646 744 на брой. През декември месец е променен предметът му на дейност, като тя значително е обогатена.
Още по-рано, по средата на годината, държавното дружество „Геопланпроект“ е преобразувано чрез вливане в „Автомагистрали“ ЕАД. До края на 2018 г. „Геопланпроект“ то е имало 26 служителя и е приключило годината 434 000 лева приходи от дейността и 553 000 лева разходи. Балансовата му загуба към онзи момент е 119 000 лева.
Предмет на неговата дейност е проектиране и изпълнение на геодезически, фотометрически, картографски и кадастрални работи – дейност, от която „Автомагистрали“ има нужда за изпълнение и на новата си поръчка.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Конкретното й наименование е „Укрепване на обекти от републиканската пътна мрежа, засегнати от геодинамични процеси и явления“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Информацията за сключения договор с Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) бе изпратена до медиите на 26-ти ноември. От нея става ясно, че държавното дружество ще изпълни проектантските и строителните дейности на 71 свлачища, срутища и пропадания на пътното платно, а на три обекта – само строителните работи. А също, че за да възложи поръчката пряко, без състезателен конкурс, АПИ се е възползвала от възможността на чл. 14, ал. 1, т. 6 от Закона за обществените поръчки, тъй като МРРБ е едноличен собственик на 100% от капитала на „Автомагистрали“ ЕАД. Пътната агенция също е на пряко подчинение на МРРБ.
На същата дата договорът е докладван пред Агенцията за обществени поръчки.
Странното е, че в сайта на АОП не се открива в цялост обявлението, нито информация за сключения договор. В сайта на АПИ пък съвсем „скромно“ се мъдри само обявлението, а закъсняват с публикуването на договора повече от месец, което е нарушение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Според член 24, ал. 1, т. 6 от Правилника за неговото прилагане договорите за обществени поръчки и рамковите споразумения, вкл. приложенията към тях се публикуват в деня на публикуване на обявлението за възлагане на поръчка в регистъра. Тоест, договорът е трябвало да бъде публикуван на 26-ти ноември.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Само да припомним, че през януари месец м.г. АПИ сключи пак чрез пряко възлагане на държавното дружество договор за изграждане на шест участъка с обща дължина 134 км от автомагистрала „Хемус“ на стойност 1,349 млрд.лева с ДДС. Тогава обаче обявлението и договора бяха публикувани на една и съща дата.
А относно преструктурирането на „Автомагистрали“ ЕАД от МРРБ изпратиха следното прессъобщение в края на годината:
„Държавната фирма „Автомагистрали“ посреща 2020 г. с двойно по-голям персонал и обновен машинен парк. През 2019 г. в дружеството бяха назначени 201 строителни инженери, проектанти, геодезисти, шофьори на тежкотоварни автомобили и машинисти, обикновени строителни работници, както и счетоводители и технически ръководители.
Желаещите да работят са много, защото възнагражденията са над средните за сектора. Хората се осигуряват на пълния размер на работната си заплата и най-важното, получават парите си винаги навреме, коментира изпълнителният директор Стоян Беличев.
През 2019 г. „Автомагистрали“ увеличи значително строителните и транспортните машини, с които оперира. Беше купен 40-тонен булдозер, последна дума на техниката. С високи характеристики са челните товарачи, без които строителството е немислимо. Важна придобивка са и 43 нови товарни автомобила. Много машини се взимат на лизинг, а други са под наем.
Компанията вече разполага и с модерна апаратура, която поставена върху дрон, може да прави геодезическо заснемане от въздуха. Това позволява не само изключително прецизно отчитане на свършената работа и използваните материали, но пести време и средства. Ако геодезическото заснемане трябва да се прави на терен, ще е необходим екип от 12-15 геодезиста, а за участък от 10 км ще им бъдат нужни 10 месеца. Безценен е и крамерът – машина, с която се извършват ремонти, поддръжка и изграждане на виадукти и мостови съоръжения.
Придобиването на нова техника и увеличаването на персонала ще продължи и през 2020 г., тъй като дейностите на дружеството се разширяват. В момента се извършва преструктуриране на компанията. Едно от направленията й ще е свързано с текущите ремонти и поддръжка на магистралите, второто – с изграждане на новите участъци на „Хемус“, и третото – с укрепване на свлачища, срутища и пропадания по републиканската пътна мрежа.
Предстои ни много работа, което изисква перфектна организация, коментира Стоян Беличев. По празничните дни например около 300 хил. автомобила напускат София и ние трябва да осигурим тяхното безпроблемно и безопасно движение по „Хемус“, „Тракия“ и „Струма“. Наша грижа е те да бъдат обработени при зимни условия, да има навсякъде нужната сигнализация, светлинни табла и маркировка, допълва Беличев.
Паралелно се работи по изпълнението на топ приоритета на правителството – новите участъци на „Хемус“. През т.г. започна строителството на 134 км от магистралата, за които бяха осигурени от правителството 1,35 млрд. лв. В момента се извършват изкопи, насипи, водостоци и селскостопански подлези в участък 1 - между 94-ти и 96-ти км.
Поетапно ще се издават строителни разрешителни и за останалите отсечки от трасето. В най-напреднал етап от провеждането и приключване на необходимите процедури са участъците от п. в. „Боаза“ до пътен възел „Дерманци“, включително, и от пътен възел „Каленик“ до пътен възел „Плевен“. За трите участъка - от края на п. в. „Плевен“ до път 1-5 Русе - Велико Търново изпълнителят изготвя техническите проекти, които трябва да се представят по график в АПИ за преглед и одобрение. Провеждат се и процедурите по актуализация и одобрение на ПУП - Парцеларен план, по който ще се извършва отчуждаването на терените. Очаква се разрешението за строеж на трите участъка или на части от тях да се издаде в средата на 2020 г.
Всички искаме нещата да се случват по-бързо, но има процедури, които няма как да бъдат прескочени. Най-дълъг е процесът по отчуждение на терените за новите трасета. След това се извършва техническо проектиране и получаване на строителни разрешения. Всичко отнема време и колкото и да ни се иска, няма как процесът да се съкрати, обясняват експертите.
Не по-малко сложни са ремонтите по горното и долното строене на виадуктите и мостовите съоръжения на „Хемус“ и „Тракия“. През 2019 г. са ремонтирани 10 големи съоръжения на автомагистралите „Тракия и „Хемус“. Това са 5 виадукта на АМ „Тракия“, 4 виадукта на АМ „Хемус“ и тръбата за София на тунел „Витиня“. Стойността на вложените средства от републиканския бюджет е близо 65,3 млн. лв. Агенция „Пътна инфраструктура“ планира за 2020 г. да възложи ремонтни дейности на пет виадукта на АМ „Хемус“ и на пет виадукта на АМ „Тракия“.