Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради липса на части: В Русия спряха да летят половината самолети Airbus neo

21 ноември 2024, 15:52 часа • 1961 прочитания

Руските авиокомпании са спрели полетите на 34 самолета Airbus A320 и A321neo - това е половината от всички самолети от този тип в страната, съобщава в. "Комерсант". Някои от тях са поставени в резерв, за да се спаси животът на двигателите им до високия сезон, но 15-20 самолета може никога да не се върнат в полет.

Невъзможен ремонт на двигателите

Самолетите от този тип са оборудвани с модерни, но проблемни двигатели: те не могат нито да бъдат ремонтирани в Русия поради тяхната сложност, нито да бъдат внесени в страната поради санкциите и недостига на световния пазар. Мащабното извеждане от експлоатация на A320/A321neo (около 10% от целия парк чужди самолети в Русия) според източници на "Комерсант" е възможно още през 2026 г.

Още: Ефектът на санкциите в руското небе: Двойно повече въздушни произшествия през 2023 г.

Към 20 ноември повече от половината от целия флот на останалите Airbus A320neo и A321neo са приземени. Причината са затруднения с поддръжката на двигателя, поради което превозвачите бяха принудени да пестят ресурси. От 66 самолета от този тип, според Flightradar24, 34 не летят, а според източници на "Комерсант", до половината от тях може и да не се върнат в полет.

Най-трудна е ситуацията за авиокомпания S7, където са приземени 31 от 39 A320/A321neo на възраст от три до седем години.

Тези самолети са оборудвани с двигатели Pratt & Whitney (P&W, САЩ) и съставляват повече от една трета от флота на превозвача. Сред неактивните са всичките осем A321neo, които не летят от 2023 г. От 31 A320neo пет са спрели по това време. Други 18 A320neo, според Flightradar24, постепенно са пуснати в резерв между януари и септември тази година и сега се намират на базовите летища на превозвача Домодедово (Москва) и Толмачево (Новосибирск).

Според два източника на "Комерсант" компанията планира да спести двигателни ресурси на тези самолети до началото на следващия висок сезон, когато повечето самолети могат да се върнат към графика. Други два източника твърдят, че двигателният ресурс на повече от 20 самолета вече е практически изчерпан. Общо превозвачът има в регистъра си 92 самолета. Освен A320/A321neo, само един A319 от основния флот не лети, останалите са Boeing и Airbus. От останалите 69 самолета Airbus на S7, 55 самолета запазват своите сертификати за летателна годност (CAC). По информация на Комерсант срокът на експлоатация на осем A321neo и шест A320neo е спрян. Компанията не отговори на въпросите на "Комерсант".

Още: Самолетите на руските авиокомпании не спират с повредите - двигателите отказват и застрашават животи (ВИДЕО)

Освен флота на S7, в Русия все още остават 27 самолета A320/A321neo.

"Аерофлот" разполага с девет такива самолета, два от които са в ремонт. Други 11 самолета са собственост на Ural Airlines, един от които е приземен от началото на октомври поради изчерпан ресурс на двигателя. North Wind и Smartavia имат по два самолета. North-West има още три, а третият, бизнес самолетът ACJ320neo, пристигна това лято.

Всички големи превозвачи, с изключение на S7, имат тези самолети, оборудвани с двигатели Leap (CFM, Франция), ситуацията с които се счита за малко по-сложна, отколкото с P&W. CFM произвежда двигатели Leap от 2013 г., P&W произвежда двигатели за нео - PW1000G (GTF) - от 2016 г. Само две години по-късно Airbus беше принуден да намали плановете за доставка на самолети поради проблеми с GTF. През 2023 г. P&W изтегли масово двигатели, принуждавайки десетки авиокомпании по света да прекратят полетите. Това лято Airbus отново обяви съкращения на новия си план за доставка на самолети поради недостиг на двигатели CFM и GTF.

И двата двигателя са критикувани за "детски болести“ и неразрешени проблеми, причинени от конкуренцията на проектите A320neo и Boeing MAX. Ситуацията с Leap се счита за по-малко критична: техният период на основен ремонт е средно 2–2,5 години, а GTF по време на интензивна употреба изисква основен ремонт на всяка година и половина. За двигатели от предишни поколения тази стъпка обикновено е пет до седем години. Особено остър е проблемът с крехкостта на лопатките. Но, както отбелязва източникът на Комерсант, се очаква Leap да се "стабилизира“ през следващите две години, GTF - три до четири години. Редица източници на "Комерсант" смятат, че при липса на ремонт в Руската федерация самолетите от семейството ще започнат масово да се извеждат от експлоатация, според средна оценка, от 2026 г.

Според двама събеседници на "Комерсант", Ural Airlines също ще намали интензивността на експлоатация на своите A320/A321neo през зимния сезон, за да удължи експлоатационния живот на двигателите. Един от източниците твърди, че компанията планира да остави част от самолетите в резерв. Ural Airlines заяви, че не възнамерява да спира други самолети, освен тези, които вече са спрени „поради директива/живот на двигателя“. Те също така увериха, че зимното намаление на полетите „няма да надвиши традиционните годишни показатели за индустрията на фона на сезонен спад на трафика“.

Никой от събеседниците на "Комерсант" не вярва във възможността за овладяване на ремонта на двигатели A320/A321neo в Руската федерация.

Няколко източника на "Комерсант" смятат, че те могат да бъдат пратени в чужбина за ремонт, отбелязвайки, че няколко авиокомпании вече са поискали разрешение за износ от Министерството на транспорта, но не са получили отговор. Министерството на транспорта не отговори на "Комерсант".

Други събеседници на "Комерсант" смятат, че това едва ли ще бъде ефективно: движението на "чипирани“ двигатели се проследява, а ремонтите на Leap се извършват от около пет клона в света, които се намират в недружелюбни страни. GTF се ремонтира само от самата P&W, добавят събеседниците на "Комерсант". Те също така смятат вноса на тези двигатели като сив внос за невъзможен поради възможността за проследяване и недостига на световния пазар. В случая с Leap обаче има шанс да се реши проблемът чрез внос на отделни части за двигателя, твърдят те. 

Флотът на A320/A321neo в Руската федерация днес представлява приблизително 10% от целия чуждестранен самолетен парк. 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес