Всички доставки на руски суров петрол в България за периода август – октомври 2023 година са били на по-висока цена, отколкото се е очаквало предвид наложения от Г-7 и приет от ЕК таван на цената на руския петрол от максимум 60 долара за барел. Това пише в скандално разследване на американското издание Politico, което се позовава на проучаване на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) и на свои данни от Агенция "Митници".
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Причината това да стане е разрешение на Европейската комисия в рамките на дерогацията за руския петрол и вноса му по море, която само България получи в ЕС.
Заобикаляне на санкции
Всичко е законно – има таван от 60 долара за барел за руския петрол, но България има дерогация и в нейните рамки може да не спазва този таван. Страната ни е направила точно това, според материал на Politico. Енергийният експерт Мартин Владимиров, който работи в Центъра за изследване на демокрацията, коментира следното пред американската медия: "Ситуацията показва, че България е помогнала на Русия да използва съществуващата дупка в нормативните правила на ЕС и така да се увеличат максимално приходите на Кремъл от продажби на суров петрол без да има видима полза за българските потребители". Пред БНТ той посочи, че цената на руския петрол е достигнала до около 85,5 долара за барел в края на октомври-началото на ноември - според Мартин Владимиров това значи, че догодина България ще връща данъци на "Лукойл", около 400 млн. лв.
Според анализ на CREA, става въпрос за внос на руски петрол в България за 640 млн. евро.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още нещо – препродаването на такива петролни продукти. Пак според данни на CREA 822 кораба, превозващи руски петрол и петролни продукти, са прехвърлили своя товар в териториални води на ЕС. Става въпрос най-вече в гръцки, но и малтийски води. Пак според CREA, печалбите от износ на руски петрол от продажби в България между август и октомври – една трета от които идват от продажби над тавана на цената на руския петрол – са донесли около 430 милиона евро преки данъци за Кремъл. "Всички доставки с руски произход, доставени през това време - на цени между 69 и 89 долара за барел - разчитаха на западна помощ, включително от гръцки корабни оператори и британски и норвежки застрахователи", пише Politico: "1 млрд. евро за военния ковчег на Путин от България": "Лукойл" на прицел
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Отделно, Politico пише и друго - застрахователите на корабни товари разчитат на един-единствен документ от фирми, които купуват и продават петролни продукти. С него "се обещава" продажбата да не е над 60 долара за барел, което се равнява на "декларация за вяра" - това казва Виктор Кантона, анализатор в сферата на петрола за консултантите от Kpler.
Предвид по-скъпия руски петрол за България от 60 долара за барел, тепърва трябва да се правят сметки с колко това е ощетило българските потребители: Заради България ЕК е разрешила руски петрол да се купува над наложения таван