От 19 септември Фонд "Сигурност на електроенергийната система" ще започне изплащането на компенсациите за бизнеса и другите нестопански потребители за скъпия ток. Това стана ясно от думите на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов.
Още: Индустрии на червено: Русия ревизира прогнозата за икономиката си и за петрола си
Още: Задава се недостиг на популярна ядка: Виновен е дубайският шоколад
Механизмът предвижда клиентите да получават на 100% разликата между прагът от 180 лв. и цената на борсата и е в сила от 1 юли до края на 2024 г., без значение дали компанията е на печалба или на загуба.
Получена е и нотификация от Брюксел за тези компенсации, като становището на Европейската комисия е, че мярката, която се прилага, е аналогична с тази от 2021 г. и е допустима и нужна на пазара.
Още: Кабинетът отпусна парите за компенсиране на сметките за ток на училища, детски градини и църкви
Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Брюксел одобри програмата за компенсации след като в нея се реши да бъдат включени преносните и разпределителните дружества. Изменението на програмата стана на заседание на правителството днес и то е, че към нестопанските потребители, които ще получават компенсации за скъпия ток са прибавени и Електроенергийния системен оператор и ЕРП-ата.
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Снимка: iStock
Това стана след решение на парламента от края на юли, което задължи правителството да актуализира програмата с включването на тези компании. В включването на операторите вече има равнопоставеност на всички и това е мотив за одобрението от ЕК.
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Още: Цените на имотите в морски град надминаха тези в София
Парламентът задължи кабинета да компенсира бизнеса, като се очаква да бъдат подпомогнати над 633 000 небитови потребители без изключение, поясни енергийният министър Владимир Малинов.