От 19 септември Фонд "Сигурност на електроенергийната система" ще започне изплащането на компенсациите за бизнеса и другите нестопански потребители за скъпия ток. Това стана ясно от думите на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Механизмът предвижда клиентите да получават на 100% разликата между прагът от 180 лв. и цената на борсата и е в сила от 1 юли до края на 2024 г., без значение дали компанията е на печалба или на загуба.
Получена е и нотификация от Брюксел за тези компенсации, като становището на Европейската комисия е, че мярката, която се прилага, е аналогична с тази от 2021 г. и е допустима и нужна на пазара.
Още: Кабинетът отпусна парите за компенсиране на сметките за ток на училища, детски градини и църкви
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Брюксел одобри програмата за компенсации след като в нея се реши да бъдат включени преносните и разпределителните дружества. Изменението на програмата стана на заседание на правителството днес и то е, че към нестопанските потребители, които ще получават компенсации за скъпия ток са прибавени и Електроенергийния системен оператор и ЕРП-ата.
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас
Снимка: iStock
Това стана след решение на парламента от края на юли, което задължи правителството да актуализира програмата с включването на тези компании. В включването на операторите вече има равнопоставеност на всички и това е мотив за одобрението от ЕК.
Още: Ефектът на тежките американски санкции: Голям брой руски петролни танкери пуснаха котва
Още: Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки
Парламентът задължи кабинета да компенсира бизнеса, като се очаква да бъдат подпомогнати над 633 000 небитови потребители без изключение, поясни енергийният министър Владимир Малинов.