В ход са разговори между ДП „Пристанищна инфраструктура“ и „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД по процедурата за прехвърляне на оперативния контрол върху пристанищен терминал "Росенец“ към държавата, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията.
Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
В края на юли Народното събрание скоростно прие на първо и веднага след това на второ четене поправки в закона, които върнаха контрола на пристанище "Росенец" на държавата. С новите текстове се прекрати концесията на пристанището, която беше увеличена от служебния кабинет с 24 години без мотиви. Те предвиждат прекратяването на концесията за нефтеното пристанище да стане по ускорена процедура.
Депутатите върнаха контрола на държавата в "Росенец"
Процедура
Съгласно прието решение на Министерския съвет №549/11.08.2023 г. концесионният договор е прекратен, считано от 15 август 2023 г. Вече има назначена комисия от министъра на транспорта и съобщенията, която в срок от 30 дни от прекратяването да приеме обекта на концесията.
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Експерт: Трудно ще се справим без рафинерията на "Лукойл"
ИА „Морска администрация“ е издала заповед за заличаване на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД от Регистъра на пристанищните оператори. В същия регистър предстои да бъде вписана ДП „Пристанищна инфраструктура“, на която се възлага да извършва пристанищните услуги на терминала, съгласно чл.116, ал.2, т.1 и 2 от ЗМПВВППРБ.
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Още: Цените на имотите в морски град надминаха тези в София
Още: Топ производител на брашно и хляб в Русия е пред фалит
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол