Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Западните санкции са намалили с 14,4% търговията между България и Русия

08 февруари 2015, 15:17 часа • 19447 прочитания

Санкциите, наложени от Запада на Русия заради украинския конфликт, и реципрочните мерки на руската страна са се отразили негативно на българската икономика. Стокообменът между България и Русия е спаднал с 14,4% през 2014 спрямо година по-рано. Това става ясно от писмен отговор на министъра на икономиката Божидар Лукарски до депутат от "БСП лява България", предаде БГНЕС.

През 2013 г. стокообменът ни с Русия заема 2-ро място от общия стокобмен на страната и възлиза на 7,1 млрд. щатски долара. През 2014 г., обаче, вносът от Русия към България намалява с 15,2%, а износът ни пада със 7,4%.

Износът от България за Русия за 2014 г. е 665 млн. долара спрямо 718 млн. долара за 2013 г. или е налице намаление от 53 млн. долара. Само за периода от август до края на ноември 2014 г. българските земеделски производители са загубили 3,8 млн. долара, сочат данните на Министерството на икономиката. Въпреки санкциите се наблюдава увеличение на износа на медикаменти с 9% и на резервни автомобилни части с 5%.

Вносът от Русия за България за 2014 г. е намалял с 894 млн. долара спрямо 2013 г. Най-сериозно е намалението на вноса на суров петрол. През миналата година сме внесли с 20,6% по-малко петрол. Като основната причина за това е намаляването на цените на международните пазари.

Санкциите на ЕС срещу Русия оказват влияние върху военно-техническото сътрудничество между Министерство на отбраната и Русия. Това се посочва в друг писмен отговор до депутат от левицата, този път от министъра на отбраната Николай Ненчев.

"За 2015 г. са определени потребности за ремонт и доставки за самолетите МИГ-29 в размер на почти 33 млн. лв., за които все още няма сключени договори. Процедурата не е финализирана, но не заради санкциите на ЕС спрямо Русия, а заради липсата на финансов ресурс", пишат от МО.

От военното министерство посочват още, че руската страна има сключен договор с българската фирма "Терем" за ремонт на два руски кораба на обща стойност от 58,1 млн. лв. Контрактът е сключен преди налагането на санкциите и те не би трябвало да имат отражение върху неговото изпълнение. На този етап руската страна заявява интерес да продължи ремонта на корабите, който трябва да се извърши край Варна. Съществува интерес от руска страна за сключването на договор за ремонт и на още седем руски кораба. "Негативният ефект на санкциите на ЕС би могъл да се прояви при желание от наша страна за подписване на нови договори за ремонт", пише обаче министърът на отбраната.

"Влиянието на санкциите на ЕС спрямо Русия, освен икономически има и политически измерения. В този смисъл, ако руската страна реши, като ответна мярка, едностранно да прекрати изпълнението на съществуващи договори, това би се отразило негативно на поддържането на отбранителните способности и дейностите по осигуряване изпълнението на военновременните задачи на предприятията от отбранителната индустрия, които са зависими от доставките на руски резервни части. Поради това, Министерство на отбраната работи със своите партньори от НАТО за намиране на информирани решения за преодоляване на зависимостта от Русия в областта на въоръженията в рамките на инициативата "Интелигентна отбраната", допълва министър Николай Ненчев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес