Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зам.-председателят на ЕК: Преди да се говори за газов хъб, трябват интерконектори

15 септември 2015, 18:20 часа • 4206 прочитания

Преди изграждането на хъб са необходими междусистемни газови връзки. Европейската комисия осъзнава необходимостта от енергийната свързаност между централната част на Европа, Балканите и Западна Европа. Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Марош Шефчович, който е на посещение в България за участието в енергийния форум "Енергийна сигурност и енергийна инфраструктура в Югоизточна Европа", предаде БГНЕС.

Според Шефчович конфликтът в Източна Украйна е хвърлил по-голяма светлина върху ситуацията с транзита на природен газ и възможностите за подобряването на енергийната сигурност. "България може да бъде една от страните, които ще се възползват от въвеждането на енергиен съюз“, каза Шефчович. По думите му страната ни ще спечели от газификацията, от проектирането на електроенергийната си мрежа и разпределението. "Тя става един естествен енергиен център", коментира Шефчович.

Той смята, че това, което се прави в България, трябва да се свърши и на европейско ниво. “Трябва да премахнем тези изкуствени бариери, за да можем да създадем един единен пазар", посочи Шефчович. Според него Европа има най-голяма възможност да въздейства върху енергийните цени.

Идеята в България да се изгради газов хъб се лансира от правителството на премиера Бойко Борисов от началото на тази година. По време на посещение във Франция и среща с френския президент Франсоа Оланд през април Борисов коментира възможността страната ни да изгради газов хъб, който да получава природен газ от различни източници, сред които втечнен природен газ от ВПГ-терминали, собствен български газ добит от шелфа на Черно море, където в проучванията участва френският гигант "Тотал" и др. Проектът за газов хъб предвижда също приемо-предавателна точка до град Варна за руския газ. Управляващите са запознали Европейската комисия с концепцията и проектите са включени в десет годишния план за развитие на ENSOG,уточни през юни енергийният министър Теменужка Петков.

По време на днешната конференция Шефчович обаче подчерта, че преди да се говори за енергиен хъб е важно да бъдат създадени интерконекторните връзки. Само чрез достъпа до различни източници на газ може да се добави стойност към създаването на хъб, посочи още той. По думите му държавите около този хъб също трябва да имат достъп до този център и да съдействат за създаването му.

"В Европа са необходими решения, които да не променят баланса в доставките на природен газ“, се обяви заместник-председателят на ЕК.

Относно Иран и неговите газови перспективи Шефчович посочи, че там нещата се развиват в благоприятна посока и може да се очаква в началото на следващата година санкциите да бъдат отменени и се очаква първо мощно възвръщане на пазара на суров петрол. Освен това страната може да играе важна роля по въпросите, свързани с енергийната сигурност.

В рамките на форума участва и вицепремиерът по управление на европейските фондове Томислав Дончев, който посочи, че повече от всякога се нуждаем от енергиен съюз. По думите му междусистемната свързаност не е само национален проблем, а международен. “Не намеренията, а тръбите могат да ни свържат”, категоричен беше той.

Дончев заяви, че са необходими нови технологии и иновации в бранша, като визира създаването на интелигентни мрежи. Според него Европейският енергиен съюз ще е успешен, когато страните се договорят за достъп до енергийни ресурси. Според него общото между кризата с бежанците, дълговата криза и предизвикателствата пред енергийния сектор е в това, че това са нови предизвикателства, които обаче не могат да бъдат решени самостоятелно.

Външният министър Даниел Митов пък заяви, че енергийната сигурност на Европа минава задължително през България. "Енергийната сигурност на Европа минава през България. Страната ни има исторически шанс да гарантира достъпна и устойчива енергия не само за нашите, но и за всички европейски граждани", каза Митов по време на форума.

Междусистемната свързаност на страните от региона е задължително изискване за постигане на целите за енергийна сигурност, посочи от своя страна на конференцията министър Петкова. Тя информира участниците във форума за актуалния статус на проектите за междусистемна свързаност със съседните държави, разширението и модернизацията на българската газопреносна мрежа, както и насърчаването на местния добив на нефт и природен газ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес