Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Законна ли е новата сграда на "Нова телевизия"?

21 януари 2021, 14:10 часа • 11328 прочитания

Софийската районна прокуратура е образувала досъдебно производство за унищожаване или повреждане на ипотекирано или заложено имущество във връзка със строежа на новата сграда на "Нова телевизия". Причината е разрушена сграда, която е била възбранена в полза на държавата. На нейно място инвестиционния холдинг на братя Домусчиеви "Адванс пропъртис" строи новите офиси на "Нова телевизия", съобщава "Капитал".

Още: Десетте най-големи общини в България могат да кандидатстват за стотици милиони по европейска програма

Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море

"Адванс пропъртис" коментира, че сградата е била съборена през 2019 г., преди върху нея да бъде наложено обезпечение от съда. От холдинга добавят, че новата сграда, готвена за "Нова телевизия", не е част от сделката по продажба на "Нова броудкастинг груп" на собственика на "Виваком" – United Group.

Разследването е образувано по сигнал на Агенция за публичните предприятия и контрол (бившата Агенция за приватизация и следприватизационен контрол, б.р.). Те са изпратили сигнал до Софийската районна прокуратура на 21 октомври 2020 г., с апел да се установи дали има нередности около разрушаването възбранен в полза на агенцията имот.

През декември Софийската районна прокуратура е образувала наказателно производство по казуса, а впоследствие Софийският апелативен съд потвърждава възбраните и запорите върху 9 сгради и терен от 40 декара в столичния квартал Искър, собственост на инвестиционния холдинг на братя Домусчиеви "Адванс пропъртис".

Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност

Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"

Връзката със спора за БМФ

Поводът са претенциите на държавата срещу Домусчиеви за дължими неустойки по приватизационния договор на Параходство "Български морски флот" – БМФ. Наложен е и запор на акции. Домусчиев трябва да плати 52 млн. лв. неустойка за приватизацията на БМФ.

Припомняме, че държавата и Домусчиеви от няколко години спорят за приватизацията на БМФ. "Ябълката на раздора" са броят на работниците, както и средният тонаж на корабите, които поддържа корабната компания. Усилията на Кирил Домусчиев да промени приватизационния договор претърпяха крах в съда и той бе задължен да плати милионните неустойки.

Впоследствие държавата направи обратен завой и сякаш саботира собствените си усилия да си вземе дължимото. Главен герой бе вицепремиерът Марияна Николова, която изглежда се постара нарочно да провали възможността на държавата да си получи неустойката.

Още: Цената на природния газ в Европа премина психологическа граница

Още: Новини от Китай доведоха до нова промяна в цената на петрола

Официални документи, с които разполага Actualno.com, показаха много съмнително поведение на Николова по казуса и навяват на мисли, че тя е пробвала да протака в бюрократични процедури, за да бъде пропуснат ключов краен срок пред съда, след който вече държавата няма да има възможност да си вземе дължимите пари по законен път.

Отговорът на Домусчиеви и очакваната развръзка, четете в Expert.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес