Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?

10 януари 2025, 13:00 часа • 1431 прочитания

520,4 милиона лева – това е печалбата за 2024 г. на база реално извършените разходи в резултат от реализацията на проекта за „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД от българо-турска до българо-сръбска граница“. Става въпрос за българската част от трасето на „Балкански поток“ („Турски поток“). Печалбата е такава, но под условието, че проектът се разглежда като отделен, а не като част от общата инфраструктура на оператора, посочва служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Още: Путин го няма в изпълнението на "Турски поток" в България, всичко е наред: Отговор на енергийния министър

На 9 януари той е отговорил писмено на въпрос от народния представител от ПП-ДБ Мартин Димитров, който посочва, че изграждането на „Балкански поток“ е струвало над 3 милиарда лева. Депутатът казва, че на тази основа е важно да се изясни какви са финансовите приходи и разходи и нетния финансов резултат през 2024 г. Поддръжката на съоръжението включва разходи, а освен това има плащания по лихви, които трябва да бъдат отчетени, допълва той.

Още: "Нямаме задължение да проведем конкурс": Как е избран новият представител на държавата в "Лукойл Нефтохим"?

Снимка: Kremlin.ru

Приходи и разходи за 2024 г.

В отговора на Малинов, който преди това беше изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“, се казва, че приходите за 2024 г. са 530 милиона лева. Това са реализираните средства от „новоизградената инфраструктура“ – те са в резултат както на сключени обвързващи договори за резервиране на капацитет за период от 20 г. по процедурата Open Season, така и от предлагат свободен капацитет на междусистемните точки. Приходите по първото перо са 480 милиона лева за изминалата година, а от второто – 50 милиона лева, посочва министърът.

Разходите са за материали, охрана, ел. eнергия, персонал, социални разходи, застраховки и местни данъци и такси за компресорни станции „Расово“, „Нова Провадия“ и газоизмервателната станция „Странджа“. Те се отнасят пряко за въведените в резултат на проекта точки на междусистемно свързване. Разходите за оперативна дейност са в размер на 9,6 милиона лева за 2024 г., посочва Малинов – затова общо печалбата била 520,4 млн. лв.

Още: Партийни и роднински назначения в "Булгартрансгаз", личи и сянката на Кремъл: Разкрития на АКФ (ВИДЕО)

Министърът отново отбелязва, че посочените разходи не се водят в отделни счетоводни сметки, а са в определения размер под условието, че инфраструктурата се разглежда като отделен проект, „въпреки че същият представлява неразделна част от цялостната газопреносна мрежа на „Булгартрансгаз“ ЕАД.

Още: Пълна каша с уволнен заради разширението на "Чирен" одитор - защо е освободен?

Снимка: Srbijagas

Печалбата от 2020 г. досега

Малинов е изискал данните от „Булгартрансгаз“. Той посочва в отговора си, че предоставя информация за генерираните приходи, реално извършените разходи и съответно – печалби, от въведените в експлоатация входно-изходни точки (IP Странджа 2/Малкочлар и IP Киреево/Зайчар).

В отделен отговор - до бившия енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова, която бе основна фигура в реализирането на проекта, Малинов дава данни и за общата печалба от влизането в сила на условията по обвързващите договори - т.е. 1 януари 2020 г. - до 31 декември 2024. Това са общо пет години.

Още: "И аз едно малко премиерче по средата": Руският тръбен газ за Европа вече тече само през Турция и България (ВИДЕО)

Приходите от новоизградената инфраструктура са 1,564 милиарда лева от процедурата Open Season и 167 милиона лева от предлаган свободен капацитет. Общо това прави 1,731 милиарда лева.

Снимка: БГНЕС

Разходите за оперативна дейност са в размер на 32 милиона лева. Отново следва да се има предвид, че посочените разходи не се водят в отделни счетоводни сметки, а са в определения размер под условието, че инфраструктурата се разглежда като отделен проект, въпреки че е неразделна част от цялостната газопреносна мрежа на „Булгартрансгаз“.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Това означава, че печалбата на база реално извършените разходи в резултат от реализацията на проекта за „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД от българо-турска до българо-сръбска граница“ е в размер на 1,699 милиарда лева, посочва Малинов.

Изграждането на инфраструктурата в България струваше около 3 милиарда лева, които се плащат на изпълнителя чрез приходите от транзитни такси на газ към Сърбия и Унгария. Според медийни разследвания, включително на BG Elves, България се e отказала от транзитни такси за преминаващия природен газ по тръбата за период от 10 години, за да покрие разходите по строежа на руския проект: Публикуван е нов документ за руска връзка за уговорка за строежа на "Турски поток".

През април миналата година Владимир Малинов обяви, че печалбите са в размер на 267 млн. лева за 2021 г., 384 млн. лева за 2022 г. и 454 млн. лева за 2023 г. За 2024 г. те са 520,4 млн. лв.

Снимка: БГНЕС

Входната точка на газопровода у нас е при Странджа/Малкочлар на турската граница, а изходът му е при Киреево/Зайчар – на сръбската. Тръбата е свързана към съществуващата газопреносна мрежа на "Булгартрансгаз" на пет места – при компресорна станция (КС) "Странджа", при КС "Лозенец", в района на с. Златина, община Провадия, при КС "Вълчи дол" и при КС "Полски Сеновец", гласят данни на Министерство на енергетиката от 2021 г. Тези връзки осигуряват техническа възможност за доставка на природен газ до различни потребители в страната, обявиха тогава от ведомството, но също така признаха, че заради резервирания дългосрочно капацитет – предимно от „Газпром“ – това всъщност е почти невъзможно.

В края на миналата година Малинов отговори на Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, че няма отчет колко печели "Булгартрансгаз" от "Турски поток".

Скандалната тръба

"Балкански поток" е продължението на "Турски поток" на територията на България и по него тече газът от "Газпром" до клиенти от Европа. Дори след като Русия спря газа за България малко след началото на войната в Украйна, тръбата продължи да транзитира - основно към Сърбия и Унгария. Капацитетът на газопровода е 16 млрд. куб. метра годишно.

Още: Илиян Василев обеща още разкрития за руски връзки под чадър на Пеевски и Борисов

Тръбопроводът на българска територия беше изграден по време на правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ, а мистериозно изчезналата "пътна карта" се появи миналата година благодарение на неформалната група от киберексперти BG Elves. Разкрита беше нова информация, която показа как Путинова Русия е успяла да уговори с властите изграждане на газопровод, заобикалящ Украйна: "Турски поток" в България: Слепи служби, нарушени закони и унищожена археология (ВИДЕО).

Днес руски газ към Европа продължава да тече единствено по "Турски поток", след като Украйна не поднови договора си с "Газпром" за транзит през своя територия. Той не важи от 1 януари 2025 г.

Снимка: БГНЕС

Междувременно интерконекторът с Гърция отне само няколко месеца да бъде изграден и по него да потече газ от Азербайджан, но тръбата беше забавяна години наред.

Още: Цветан Василев към съратник на Пеевски: Питайте го къде са 100 млн. евро за "Южен поток"

Припомняме, че след санкциите от САЩ за "Газпромбанк" - единствената лицензирана банка за плащане при покупка на руски газ - министър Малинов се закани, че България ще отреже преноса на руски газ по "Турски поток", ако транзитните такси не се плащат и не бъде намерен начин да се извършват плащания.

Веднага след това унгарският премиер Виктор Орбан пристигна в България и се срещна както с президента Румен Радев, така и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който каза, че "Балкански поток" бил "тръбата на дружбата". Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа.

Още: Унгария преговаря с "Газпром" за повече газ по "Турски поток"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес