АЕЦ Козлодуй е постигнал споразумение с четирима търговци на ток, след като се стигна до съд заради цените на ел. енергията заради пандемията от коронавирус. А причината е, че при напредването на делото по различните инстанции ядрената централа е губела и обезщетението, присъдено от съда, е можело да отиде на над 100 000 000 лева.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Какъв е казусът – когато в България влезе в сила извънредно положение заради пандемията (13.03.20), цената на тока на българската борса се срина наполовина. Става въпрос за средно ниво от около 110 лв. на мегаватчас в периода октомври - ноември 2019 година до дори под 50 лв. на мегаватчас през април, 2020 година Съответно, търговците търсят и АЕЦ-а за предоговаряне на договорите за доставка на ток от ядрената ни мощност. Само че ядрената централа отказва, разказва "Лекс".
Логично се стига до съд и там почват да се трупат загуби за АЕЦ-а. Разноските на АЕЦ "Козлодуй" ЕАД за водене на делата възлизат на сума от почти 2 500 000 лв., а отделно са съдебните такси за обжалване например – над 1 200 000 лв.
АЕЦ-ът е осъден три пъти на първа инстанция – по веднъж от съответната компания и нещата са на ниво втора инстанция, когато се стига до извънсъдебно споразумение. Какво точно е то, какви са договорените обезщетения, знаят само страните по него.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
ОЩЕ: Гърция иска да купува ток от АЕЦ "Козлодуй"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"