Ще разсекретя стенограмата за Корпоративна търговска банка (КТБ), обеща президентът Румен Радев, но въпреки решението на Софийския административен съд (САС) може да се окаже, че разсекретяването и публичното обявяване на документа са две съвсем различни неща. Причината е, че публичното обявления зависи от няколко фактора.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Преди няколко дни Софийският административен съд отмени отказ на Радев спрямо издателите на вестник "Прас-прес", които поискаха стенограмата по реда за достъп до обществена информация. Но президентът посочи какво може да му попречи. Причина номер едно - "професионалната тайна". Държавният глава каза, че е пратил запитване до управителя на БНБ.
Втората причина била етичността спрямо участниците в разговора - в смисъл, че ако хората, които идват в президентството за консултации, знаят, че думите им ще станат публично достояние при всички случаи, ще пострада авторитетът на президентската институция. Затова Радев е изпратил писма до всичките 20 участници в консултациите, молейки ги за огласяването на стенограмата. Отговорите се очакват до 26 май. "Записано е, че ако не се отговори, ще означава мълчаливо съгласие", поясни Радев. Той каза, че веднага след разпращането на писмата на крака в президентството дошъл политик, който се подписал положително. Не стана ясно обаче дали документът ще се разсекрети, ако някой от участниците е против, както и при ново несъгласие на БНБ.
"За мен тази стенограма няма никаква юридическа стойност. Тя няма да даде отговор кой окраде КТБ. Но стенограмата има огромна обществена стойност като очаквания на хората за прозрачност", заяви Радев.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Предисторията
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Стенограмата засяга консултациите при бившия президент Росен Плевнелиев на 29 юни 2014 г., проведени няколко дни след поставянето на КТБ под специален надзор, припомня в. "Сега". На нея са участвали тогавашният председател на Народното събрание Михаил Миков, премиерът Пламен Орешарски, финансовият министър Петър Чобанов, управителят на БНБ Иван Искров и представители на парламентарно представените формации. Смята се, че е обсъждано въвеждане на банкова ваканция и че оповестяването на разговорите ще разкрие доста от тайните на фалиралата банка. Разсекретяването на стенограмата няколко пъти беше отказвано от Росен Плевнелиев с мотива "професионална тайна", заради която БНБ настояваше секретността да не бъде вдигана. Радев също отказваше публичност на документа досега, но вчера обясни пред БНР, че се е съобразявал с неподходящите моменти - предизборна кампания и страсти около формирането на новото правителство.