Повече от два пъти са били увеличени доставките на руски втечнен природен газ за Франция през първите 6 месеца на годината. Това сочат нови анализи на данни за международната търговия, предаде Асошиейтед прес.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Европейският съюз ограничи вноса на петрол от Русия заради военната агресия на Москва срещу Украйна, но търговията с руски природен газ остана много по-свободна.
Френските компании внасят най-значителни количества в ЕС от синьото гориво, добивано в Русия. Не им отстъпват обаче и фирми от други страни в Евросъюза, посочва АП, цитирана от БТА.
"Ужасяващо неадекватен" подход
Украинската неправителствена организация Razom we stand провежда кампания за още по-стриктно ограничаване на търговията с руски изкопаеми горива. Тя обяви, че подходът на Европейския съюз за пълно спиране на вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г. е "ужасяващо неадекватен".
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Правителствата на редица страни от ЕС обаче, посочват, че ако вносът на руски природен газ бъде напълно забранен, то цените на енергийните продукти ще се повишат значително. Това ще има негативен ефект и върху битовите, и върху индустриалните потребители, отбелязват европейски политици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Американската неправителствена организация Институт за енергийна икономика и финансови анализи (ИЕИФА) е проучила данни, представени от аналитичните компании Kpler и ICIS. Въз основа на тях ИЕИФА посочва, че френски компании са внесли 4,4 млрд. куб. метра руски втечнен природен газ през първите 6 месеца на годината. Това е с над два пъти повече в сравнение с 2 млрд. куб. метра, внесени през същия период на 2023 г. На второ и трето място сред страните от Евросъюза по внос на руски ВПГ с нареждат Испания и Белгия, посочва ИЕИФА.
През първата половина на 2024 г. страните от Европейския съюз са внесли общо със 7 на сто повече руски втечнен природен газ в сравнение със същия период на предходната година, сочат данните.