Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въпреки коронавируса: Сериозен ръст на ипотечните кредити у нас

01 декември 2020, 01:04 часа • 6453 прочитания

Ръстът на ипотечните кредити в пандемичната 2020 г. започна да се ускорява и ако продължава още няколко месеца така, има голяма вероятност тази година да има рекорд по изтеглени жилищни кредити, показа проверка на “24 часа”. Само между януари и октомври, откогато са последните данни на БНБ, ръстът на изтеглените ипотечни кредити е 8,6%, или за това време български граждани са изтеглили 935 млн. лв.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

За сравнение, през цялата 2019 г. са били изтеглени едва 206 млн. лв. жилищни кредити и тогава ръстът за цялата година е бил едва 1,9%. Сега обаче тенденцията е такава, че на практика се повтаря 2018 г. когато бяха изтеглени над 1 млрд. лв. ипотечни кредити и годишният ръст беше 10,7%. Сега изтеглените към октомври 2020 г. кредити са с 11,9% повече от изтеглените към октомври миналата година.

Пред “24 часа” кредитни консултанти потвърждават високия ръст на изтеглените ипотечни кредити, а някои от тях дори твърдят, че засега 2020 г. е най-добрата им година, откакто изобщо работят на този пазар. “Когато извънредното положение бе въведено през март, пазарът на практика престана да съществува само за около месец. Още след Великден обаче хората, които бяха планирали да купуват жилище, започнаха да сключват сделки, а това е свързано с изтегляне на ипотечни кредити”, казва консултантът Тихомир Тошев. През март банките в топ 5 спряха временно да отпускат ипотечни кредити за покупка на непостроени все още жилища, т.нар. жилища на акт 14. В същото време намалиха частта от стойността на жилището, което кредитират, от предишните 85-90% на 70%.

“Към днешна дата тези ограничения вече не съществуват и на практика всички хора, които бяха планирали да купуват жилище, осъществиха сделките си както ги бяха замислили”, каза Тошев. От друга страна, банките ограничиха много отпускането на ипотечни кредити на хора от браншовете, които бяха засегнати по-силно от кризата – туризъм, транспорт, търговия. Но сега при оценката на кредитополучателите банките вземат предвид не толкова бранша, в който работи кандидатът за кредит, а конкретната фирма – дали има големи задължения, как плаща заплатите, осигурява ли служителите си на пълния размер на заплатите и т.н. Освен това има редица браншове, които изобщо не бяха засегнати от кризата – фармация, производство на хранителни стоки, IT, куриерски услуги.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Една от основните причини за ръста на кредитирането обаче си остават лихвите. Те продължават да са на исторически най-ниските си нива и всякакви прогнози, че ще се вдигат, не се изпълняват. През март две от големите банки леко повишиха процента на олихвяване на ипотечните кредити, но само след едно тримесечие отново ги намалиха и сега най-ниската лихва по ипотечен кредит е около 2,5 – 2,7%, твърди Тошев. Един малък детайл от цялата картина е, че доста голяма част от клиентите на кредитните консултанти в момента са хора, които досега са живеели под наем и в един момент сметките им са показали, че ще им е по-изгодно да купят жилището макар и с кредит. “Напоследък почти всеки втори клиент при мен е с такъв казус”, категоричен е експертът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес