Всяка кутия цигари с паспорт в интернет. Целта на промяната е да съдейства в битката за контрабандата. Новата система се казва "Трак енд трейс" и ще бъде въведена през май догодина. Важна е, защото се оказва, че 2/3 от заловените цигари всъщност са легално произведени, но нелегално изнесени.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
По преценка на всеки митничар и след обучение как се прави оценка на риска, съмнителните камиони се проверяват на скенер. Товарът се гледа на монитори, има и камера, която индикира наличие на топлина в случай, че нелегално се превозват бежанци или защитени видове животни. От началото на годината обаче има бум на заловени контрабандни цигари. 31 милиона къса само за първите два месеца. За цялата минала година са заловени 38 милиона къса, съобщава Нова телевизия.
„Стартирахме успешно годината с няколко добри реализации като се надяваме да запазим темпото до края”, разказва говорителят на Агенция „Митници” Тамара Влайкова.
Новата мода в контрабандата са нелегално изнесени цигари с легален български бандерол.
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
„Целта е те да бъдат продадени в други страни на Европейския съюз, където цените се по-високи”, казва служителката на Агенция „Митници”. Пътят на нелегалния износ тръгва от България и завършва най-често в Германия и Великобритания. С цел да пребори този вид контрабанда от май догодина се въвежда система за проследяване на произведените легално цигари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Нелегалният пазар според Центъра за изследване на демокрацията е нанесъл щети в размер на 4,83 млрд. лева за периода 2009-2014. Приходите от контрабандата пък ползват за финансиране на престъпни групи.