Всеки пети гражданин на Европейския съюз е застрашен от изпадане в бедност или социално изключване, става ясно от най-новите данни на Евростат за 2021 година. България заема второ място в ЕС по дял от населението в риск, като отчита сходни резултати с Румъния, Испания и Гърция.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
95.4 млн. души, представляващи 21.7% от населението на ЕС, се намират в риск от изпадане в бедност или социално изключване.
Казано с други думи над 95 млн. души в ЕС живеят в домакинства, които са изложени на поне един от следните три риска: бедност, сериозни материални и социални лишения, нисък трудов интензитет.
България на дъното по покупателна способност в ЕС
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Спрямо предходната година, хората в риск от бедност и социално изключване се увеличават минимално. За сравнение, през 2020 година в риск са били 94.8 млн. души или 21.6% от населението на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
От общо 95.4 млн. души в риск, около 5.9 млн. души или 1.3% от населението, живеят в домакинства, които са изложени едновременно на всичките три признака за изпадане в бедност.
Вече изоставаме повече от Румъния, отколкото от Гърция
73.7 млн. души живеят в домакинства, изложени на риск от бедност, докато 27 млн. души изпитват сериозни материални и социални лишения. 29.3 млн. души живеят в домакинства с нисък трудов интензитет.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Най-висок дял от населението в риск от изпадане в бедност или социално изключване се отчита в Румъния (34%), България (32%), Гърция и Испания (по 28%). Най-нисък дял от населението в риск се регистрира в Чехия (11%), Словения (13%) и Финландия (14%).
Още: Българите по-засегнати от скока на цените спрямо останалите в ЕС