Връщането на данък общ доход на хората, които взимат минимална работна заплата, е абсолютен популизъм. Около това мнение се обявиха икономистите Колю Парамов, който е известен като човек с леви идеи, Владимир Каролев и Георги Ганев от Реформаторския блок.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Идеята излезе в публичното пространство преди два дни, като тогава първо председателят на Бюджетната комисия Йордан Цонев я оповести, а после премиерът Пламен Орешарски я дообясни. Накратко хората, които взимат до 340 лева месечна заплата, ще могат да си вземат в началото на 2015 година данък общ доход върху нея – по 10% месечно, т.е. около 360 лева максимум годишно или грубо казано своеобразна 13-та заплата.
Защо мярката е вредна - по думите на Владимир Каролев мярката ще доведе до сериозен спад на приходите в бюджета. Икономистът наблегна на факта, че парите за бедните идват единствено от бюджета, а с готвеното облекчение „няколкостотин милиона ще изчезнат”. Работниците, които получават между 340 лева и 378 лева, като си платят 10% данък, ще получават по-малко нето от този, който взима точно 340 лева, обясни той и допълни, че именно тези хора ще поискат от работодателите си фиктивно да им се намали заплата до 340 лева, за да могат да вземат след това пари. Отделно не се казва колко ще струва на държавата да връща тези пари – защото това трябва да става по банков път, т.е. да се плащат такси. Изчисленията на тримата икономисти показват, че заради 1 лев по-голяма заплата – 341 лева, реално хората, които не влизат в мярката, ще трябва да дават 408 лева на бюджета годишно - защото ще се покриват и разходи по връщане на данъка.
„Това означава: през ноември ви молим да гласувате за БСП през май 2014-а, а ще ви върнем 300 лева през май 2015-а, т. е. ако има някакъв свръх манипулационен ефект, тази коалиция, която управлява, е намерила себе си в мисълта в търсенето на манипулацията. Много сериозно падение, за да предложат този момент. Не може май 2015-а икономическият ориентир да е изчислен през 2013-а. Ако искаме да махнем този данък, трябва да направим всичко възможно да го махаме. Да заиграваме хората по този начин е нечестно”, заяви пред bTV икономистът Кольо Парамов.
Всички сме против купуването на гласове, а управляващите искат с публичните пари да си купят едни гласове”, каза Ганев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Същевременно депутати от управляващата коалиция заявиха, че няма нищо лошо в това да се дадат пари на най-бедните. Заместникът на Христо Бисеров в парламента Алиосман Имамов посочи, че по цял свят има бедни и богати и сега в България ситуацията на бедните е критична. Винаги ще има недоволство заради 1 лев, каза той, независимо каква граница на облекчение се постави. Имамов добави и че по отношение на замразяването на пенсионната възраст може да се помисли за задържане на възрастта с повече от една година, но не и перманентно.
Лидерът на КТ Подкрепа Константин Тренчев пък заяви, че никой от управляващите не е съгласувал идеята със синдикатите. Вчера, на протеста на КНСБ, един от координаторите на митинга Иван Раднев каза пред Actualno.com, че тази идея не е достатъчна. Той припомни, че КНСБ иска връщане на облагането при доход до 400 лева.