Придобиването на акциите в Първа инвестиционна банка (ПИБ) представлява стратегическа инвестиция, свързана с разширяването на оперативния потенциал на Българската банка за развитие (ББР), а не спекулативна транзакция в търсене на финансов ефект. Това е основната констатация в доклада на Временната анкетна комисия, която парламентът създаде по повод придобиването на 28 265 200 акции от капитала на ПИБ от страна на ББР, предаде БГНЕС.
Комисията беше създадена в края на месец юли, а в състава ѝ влязоха десет депутати – по двама от всички парламентарни групи, които, под ръководството на Евгения Ангелова от ГЕРБ, трябваше да проверят и анализират всички преки и косвени ефекти от сделката. Със 102 гласа "за" днес колегите им в пленарната зала одобриха доклада от тяхната работа.
"Увеличението на капитала на ПИБ, освен свързано с резултатите от комплексната оценка на ЕЦБ, ще доведе и до допълнително укрепване на финансовия капацитет на ПИБ и допълнително подобряване на капиталовите ѝ разходи", се посочва още в доклада. В него е изрично подчертано още, че емисията е била изцяло на нови акции, а не сделка с вече съществуващи, а емисионната стойност от 5 лв. за акция е определена след комплексен анализ. Депутатите от комисията изтъкват и положителния ефект от сделката за рейтинга на страната, а от там и за присъединяването на България към Банковия съюз и ERM II.
На обратното мнение обаче бяха депутатите от БСП. Икономическият министър от кабинета на Жан Виденов Румен Гечев определи констатациите в документа като "абсолютно неприемливи" и попита защо държавата все още няма представител нито в Управителния съвет, нито в Надзорния съвет на банката.
"Тези, които са дали парите, пият студена вода в големи количества", пошегува се той от трибуната, след като, според него, държавата е придобила акциите на цена, значително по-голяма от пазарната. Справка на Българската фондова борса (БФБ), направена вчера, показва най-висока дневна цена за акция около 1,80 лв., поясни още депутатът. "Няма да подкрепим харченето на народна пара. Наближава времето да се затвори "багажника на джипката", посочи той.
"България е приета в ERM II, ползите многократно надхвърлят инвестицията в тези акции", защити изводите в доклада Евгения Ангелова. Тя е категорична, че сделката е проведена по всички правила и няма никакви съмнения за нея, тъй като вече е проверявана многократно.
По време на дебатите от опозицията предложиха докладът да бъде изпратен за проверка и до прокуратурата, но мнозинството отхвърли предложението.