България е най-подходяща да бъде център на газов хъб, защото нейното географско разположение благоприятства това, заяви вицепрезидентът на Европейската комисия и еврокомисар за енергийния съюз Марош Шефчович, предаде БГНЕС.
Шефчович подчерта, че България има добра развита мрежа от интерконекторни връзки със съседните страни, като се започне от интерконектора между България и Гърция, който се изгражда с европейски пари и европейска подкрепа.
„С премиера Борисов говорихме тази сутрин, че има много голям напредък по изграждането на интерконектора България-Турция. По интерконектора България-Румъния предстоят да се изградят още няколко компресорни станции, за да бъде още по-ефективен. Създава се една много добра връзка. Отново с европейска помощ се създава и интерконектора България-Сърбия. Има много силна газова ликвидност в региона. Това е подкрепено от ЕК“, заяви той. „Нашата цел е България да се превърне от страна, която транзитира газ, в страна, която е търговец на газ“, подчерта той.
Министър Теменужка Петкова заяви, че днес предстои подписването на договор с избрания изпълнител за изготвяне на предпроектно проучване за газоразпределителния център на територията на България. „В рамките на 40 работни дни той трябва да изготви тези материали и те трябва да бъдат факт. Мисля, че имаме много сериозен напредък в тази посока“, добави тя.
По-рано вицепрезидентът на Европейската комисия Марош Шефчович се срещна с премиера Бойко Борисов.
В контекста на ключовия приоритет на българското председателство, свързан с европерспективата на Западните Балканите, българският премиер очерта напредъка по инициативите за увеличаване на междусистемната свързаност на региона. Изразено беше общо мнение, че насърчаването на регионалното сътрудничество и енергийната интеграция на региона са важни за установяването на сигурна, добре функционираща и достъпна енергийна система.