Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Версията "умора на метала" за съсипването на най-уникалната ни енергийна мощност ПАВЕЦ Чаира си остава

28 април 2023, 16:27 часа • 8648 прочитания

Умора на метала на всички четири хидроагрегата - това покават различни анализи както от български, така и от международни експерти за състоянието на ПАВЕЦ Чаира. Скоро ПАВЕЦ-ът няма да заработи, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов. Той отиде на място, където с ръководството на НЕК коментираха направените до момента анализи за състоянието на съоръжението и план за предприемане на последващи стъпки.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

След днешния анализ концепцията е да бъде направен междинен ремонт на два от агрегатите, които да бъдат пуснати да работят временно, като паралелно върви и подготовка на мащабен ремонт на всичките, уточни министър Росен Христов, цитиран от БТА. Той добави, че до две седмици експерти на "Тошиба" ще посетят централата и ще дадат по-конкретни мнения. "Тошиба" е компанията, която основно е участвала в изграждането на съоръженията на ПАВЕЦ "Чаира".

"Луд умора няма": Разбихме най-уникалната си енергийна мощност ПАВЕЦ Чаира

Вярно или не?

Умората на метала се тиражира като причина за състоянието на "Чаира" не от сега. Само че експерти, с които Actualno.com говори в началото на годината, са категорични - това е абсурдно! Причината - при провален тест след рехабилитация и ремонт има такива повреди, които не може да са заради "умора на метала". Основите на структурите, където се получават огромни пукнатини (стационарно направляващи лопатки на спирална камера на турбината), са вкопани в 5 метра бетон – за какво износване на метал да говорим, казаха преди 4 месеца източниците на Actualno.com.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

От сега казаното от Христов обаче е напредък, че "Тошиба" ще прати експерти и те ще кажат по-конкретно какво е положението. Но опасенията, че може да се окаже невъзможно нещата да се поправят с ремонт и да трябва наново изграждане на мощността остават.

Интересно е и друго - Христов вече говори за ремонт, струващ 100 млн. евро (200 млн. лева), по 25 млн. евро на турбина. По думите му цената за междинния ремонт на един агрегат по предварителни изчисления възлиза на 10 милиона лева, а основният и за четирите - около 200 милиона лева.

Росен Христов: Цялостната реконструкция на ПАВЕЦ "Чаира" може и да струва около 2 млрд. лв.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес