Парламентът прие споразумението между правителството и някои от протестиращите енергетици и миньори. Днес работодателските организации имаха среща с премиера по повод протестите. Темата в "Още от деня" по БНТ коментира председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, който също присъства на срещата.
Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
"Днешната среща при премиера беше рестартът на процедурата за заявяване на инвестиционни намерения от инвеститори от страната и чужбина с нов срок 6 ноември", заяви Велев.
Още: Парламентът одобри споразумението на кабинета с енергетиците (ВИДЕО)
Той уточни, че държат на прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения за въглищните региони, създаване на комитет за наблюдение на този процес и създаването на енергийна стратегия за устойчиво и енергийно развитие с участието на енергийните партньори.
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Относно приетите споразумения той добави: "В първите две точки, където се говори за енергийна сигурност и плавен преход е пропусната много важна друга променлива, а именно конкурентни цени на енергийната. Ние не бихме ги оставили в този вид", уточни Велев.
Още: След гласуването в парламента: Блокадата на "Струма" пада, на "Тракия" остава
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
"Вчера правителството прие програма за компенсиране на високите цени на електроенергията до края на годината, но ние смятаме, че такава програма трябва да действа до момента, в който има риск", добави още той.
Велев обясни, че начинът, по който работодателите ще осигурят бъдещето на засегнатите хора и региони, ще става с нови инвестиции. "Много е важно запазването на доходите, не става въпрос за насърчаване на инвеститорите и предприятия, а за насърчаване на работниците от комплекса да си сменят работата", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Васил Велев иска още фирми в списъка за справедлив преход
За да се гарантира сигурността на доставките енергийната сигурност, трябва да имаме резерв, а за да работят централите трябва да има механизъм за капацитети, обясни Велев. По думите му България е изпуснала сроковете и трябва да търси нов вариант.
Още: Без въглища, но с бъдеще: Как го направиха Германия и Люксембург