В следващите години трябва да се положат много повече усилия с бюджета за 2024 и 2025 г. Така, че ограничаване на дефицита до 3% не е само стъпка към еврозоната, а е стъпка към възстановяване на финансовата стабилност. Това обясни Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България пред Нова телевизия.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
„Населението в България намалява, съответно намалява и работната сила. Броят на тези, които пълнят бюджета, спада и в същото време тези, които са на бюджетна издръжка растат. Начин за увеличаване на техните доходи е оптимизиране на числеността на персонала. Те имат избор, ако смятат, че в частния сектор се плащат по-добре, да дойдат при нас и да получават по-високи доходи”, коментира още Велев.
Васил Велев: Бюджетът е напрегнат и не е сигурно, че ще бъде изпълнен
Според него има риск в стремежа да се увеличи събираемостта, всъщност да се въведат несъразмерни административни тежести за изрядния бизнес. „Начинът за изсветляване е не като се въведат административни тежести за изрядните, а като се сравнява средният осигурителен доход върху който се внасят осигуровки на предприятия. И очевидно там, където осигурителният доход е много по-нисък, има плащане в плик”, поясни председателят на АИКБ.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Според него всички ще бъдем облагодетелствани от влизането в еврозоната. Плащането на заплатите само по банков няма да изсветли сивата икономика и няма да спре „парите в плик", каза още Велев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Велев: Коства усилия, но е възможно дефицита да е до 3%