Секторът на търговията търси най-много работна ръка в България. Това показва анализ на компанията за човешки ресурси и кариерен сайт JobTiger.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
През месец септември тази година сектор "Търговия и продажби" заема 26 на сто от всички обяви за работа в страната. Това означава, че обявите в този сектор оформят над една четвърт от всички работни предложения през разглеждания месец, чийто общ брой е малко над 44 000.
По сектори
След сектор "Търговия и продажби" по дял на работните предложения се нареждат секторите "Производство" (17 на сто), "Хотелиерство и ресторантьорство" (14 на сто), "Административни и обслужващи дейности" (12 на сто), "Логистика и транспорт" (11 на сто), ИТ (7 на сто), "Строителство" (6 на сто), "Здравеопазване и фармация" (5,4 на сто), "Счетоводство, одит, финанси" (4,9 на сто), "Маркетинг и реклама" (3 на сто) и "Изкуство" (1 на сто).
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Броят на обявите за работа през месец септември остава непроменен спрямо този през предходния месец август, като отново се наблюдават малко над 44 000 предложения в страната, сочи анализът. На годишна база се отчита 2 на сто спад или 900 предложения по-малко, като това е трети пореден месец, в който има лек спад на обявите спрямо 2023 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Още: Сериозен ръст на обявите за работа през август
Както и през август, в повечето сектори през септември се наблюдава ръст или запазване на нивото на обявите. Динамиката е по-скоро балансираща, т.е. секторите, в които е бил отчетен спад през предходния месец, сега отбелязват ръст и обратно, пише в анализа.
Най-голям е ръстът в секторите "Търговия и продажби" (450 предложения повече, 4 на сто ръст), "Административни и обслужващи дейности" (300 предложения повече, 6 на сто ръст) и "Здравеопазване и фармация" (200 предложения повече, 9 на сто ръст). След тях са секторите "Производство" (190 предложения повече, 3 на сто ръст), "Счетоводство, одит, финанси" (120 предложения повече, 6 на сто ръст) и "Логистика и транспорт" (40 предложения повече, 1 на сто ръст) .
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
Още: Два сектора раздвижват пазара на труда през април
Спад на предложенията се отчита в секторите "Маркетинг и реклама" (50 предложения по-малко, 4 на сто спад), ИТ (70 предложения по-малко, 2 на сто спад) и "Хотелиерство и ресторантьорство" (510 предложения по-малко, 8 на сто спад).
Подобно на предходния месец нивото на обявите в сектор "Строителство" остава непроменено през месец септември.
Работа от вкъщи
Броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа продължава да намалява, като обявите са спаднали с 2 на сто. На годишна база обявите от този тип са с 260 предложения по-малко или 7 на сто спад.
Броят на обявите за работа от вкъщи и/или дистанционна работа през м. септември е около 3270 и представлява 8 на сто от общия брой.
Разпределението на този тип предложения по сектори е, както следва: 47 на сто в ИТ, следвани от "Административни и обслужващи дейности" (19 на сто), секторите на "Аутсорсинг (BPO) индустрията" (17 на сто) и "Търговия и продажби" (9 на сто).
По градове
Като дялово разпределение в София обявите са 43 на сто от всички предложения, а в останалите градове са: Пловдив (10 на сто), Варна (8 на сто), Бургас (4 на сто), Русе (3 на сто) и Стара Загора (3 на сто).
Динамиката на предложенията за работа във водещите областни градове е, както следва: София (5 на сто), Пловдив (4 на сто), Варна (-8 на сто), Бургас (-0,4 на сто), Русе (0 на сто) и Стара Загора (8 на сто).