Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Усилията за пълно икономическо отделяне на Китай са "трудни, ако не и невъзможни"

17 май 2024, 12:08 часа • 7284 прочитания

Китай остава „критичен доставчик“ за света и усилията за пълно отделяне остават „трудни, ако не и невъзможни“, се казва в търговски доклад на Allianz Trade, цитиран от CNBC.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Въпреки разговорите за икономическото отделяне и намаляване на рисковете, свързани от Китай, европейските компании остават оптимистично настроени за перспективите в страната – близо 40% от компаниите в Германия и Испания и над 30% от фирмите във Франция очакват техният отпечатък във веригата за доставки в страната да се увеличи. Според данните само 27% от анкетираните компании в САЩ планират експанзия в Китай.

„Европейските компании очевидно са по-малко притеснени от фирмите в САЩ“, се казва в доклада, ръководен от ръководителя на икономическите изследвания на Allianz Trade Ана Боата.

ОЩЕ: Износът и вносът на Китай изненадващо се върнаха към растеж

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Проучването на Allianz Trade включва над 3000 компании в Китай, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания, Обединеното кралство и САЩ, които бяха анкетирани относно техните перспективи за световната търговия през 2024 г.

Снимка: iStock

Над 1/3 от анкетираните компании смятат да увеличат присъствието си в Китай, а само 11% заявяват, че ще го намалят, сочи търговското проучване.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

„Китай остава най-важният доставчик в света, пълното отделяне от който изглежда трудно, ако не и невъзможно“, се казва в доклада на Allianz Trade.

Междувременно в Китай компаниите стават все по-оптимистично настроени относно износа в други страни.

Над един на всеки 10 износителя в Китай прогнозира над 10% ръст на износа.

ОЩЕ: "Това, което не те убива, те прави по-силен": В Китай се надсмиват над новите мита на САЩ

Това е по-високо от други страни, които най-вече очакваха увеличение на износа от 2% до 5%, показват данните от доклада.

„Китайските износители са по-оптимистично настроени от тези в други страни в проучването“, казва Франсоаз Хуанг, старши икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Allianz Trade.

„Миналата година беше лоша година за общия износ, имахме световна търговска рецесия. Ето защо смятаме, че респондентите в нашето проучване са особено оптимистични“, добавя той.

Диверсификацията е неизбежна

Снимка: iStock

Въпреки че компаниите може да не отделят напълно веригите за доставки от Китай, диверсификацията все още е вариант.

„Компаниите, които търсят диверсификация на своите вериги за доставки, гледат към останалата част от Азиатско-тихоокеанския регион, с добър фокус върху АСЕАН“, казва Хуанг, визирайки 10-членния търговски блок от Югоизточна Азия.

Докладът показа, че износителите може да са по-оптимистично настроени през 2024 г., но също са станали по-загрижени за геополитическия пейзаж, както и за рисковете, свързани с недостиг на суровини, работна ръка и финансиране.

ОЩЕ: Китайската икономика поднесе изненада в началото на 2024 г.

Около 73% от анкетираните казват, че рисковете, свързани с политиката и протекционизма, са основната им грижа. Износителите още се притесняват от прекъсвания на веригата за доставки, като „31% от респондентите поставят транспортните рискове сред трите най-големи риска, а 28% включват риска от недостиг на суровини“, се казва в доклада.

Снимка: iStock

Около 48% от американските износители, които произвеждат в Китай или имат доставчици там, казват, че биха обмислили страни от Азиатско-тихоокеанския регион и Латинска Америка в своите усилия за диверсификация.

„Преместването в рамките на един и същи регион и близкото придвижване изглежда са предпочитаните тенденции“, се казва в доклада, като се добавя, че само 5% от анкетираните смятат, че тенденциите при преместване ще се обърнат през следващите 2 години, докато почти 30% очакват да се увеличат.

Войната в Украйна продължава да бъде най-големият геополитически риск, който компаниите очакват да възпрепятстват веригите за доставки, докато търговските войни между САЩ и Китай са най-голямата заплаха за фирми с дълги вериги за доставки и над 50% от чуждестранното производство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес