Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учен: България се нуждае от още четири ядрени реактора

09 ноември 2023, 15:25 часа • 3694 прочитания

България се нуждае от още четири 1000-мегаватови ядрени реактора, тъй като консумацията на енергия нараства. Това заяви във Велико Търново доц. Младен Митев, председател на Българското ядрено дружество, цитиран от БТА. По думите му това е заложено в Стратегическия план за развитие, като тези четири реактора трябва да бъдат изградени до 2050 г.

Какво е състоянието на българската ядрена енергетика?

Според Митев състоянието на българската ядрена енергетика е добро, много държави се стремят да постигнат това, което ние имаме от години, но трябва да го развиваме, защото ядрената енергетика е безалтернативна като част от стратегията за нисковъглеродните източници на електроенергия.

Атомната енергетика е безалтернативна и като базова мощност в лицето на големите ядрени реактори над 1000 мегавата мощност, и с така наречените малки модулни реактори, които позволяват по-голяма маневреност на мрежата за производство на електроенергия и за производство на топлина, посочи той.

Още: Новите блокове в Козлодуй ли са отговорът на затворените ТЕЦ-ове? Иван Хиновски с отговор (ВИДЕО)

Във Велико Търново се провежда годишната конференция на организацията на тема "Ядрената енергия за хората". В рамките на форума членовете на организацията от различните сфери на приложение на ядрената енергия дискутират бъдещето на сектора и начините за привличане на кадри в отрасъла.

"През последните 20 години всяко едно правителство рано или късно стига до извода, че без ядрена енергетика не може и през последните 6-7 години България е насочила сериозно вниманието си в тази посока", коментира доц. Митев. Той подчерта, че в момента на първи план е стратегията за привличане на кадри, защото, по думите му, се знае какво трябва да се направи, но въпросът е кой да го направи. Вече има защитени специалности във висшите училища и професионалните гимназии за обучение на специалисти в сектора, допълни той.

"През следващите пет години 700 специалисти в бранша ще се пенсионират, като всяка година по около 130 души излизат от сферата на ядрената енергетика", каза Искрен Цветков, представител на АЕЦ "Козлодуй". По думите му заместването им с нови кадри е дълъг процес, защото за обучението на оператор на ядрен блок след завършено образование се изискват минимум още 18 месеца специализирано обучение в АЕЦ "Козлодуй". Той уточни, че в централата в момента работят 3700 души, тя е един от най-големите работодатели у нас, която осигурява стипендии и добри стартови заплати за младите специалисти.

Кабинетът стартира изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес