Китайските рафинерии вече внасят рекордни количества суров петрол не от САЩ, а от друга държава, след като намалиха покупките на американски нефт с около 90% на фона на ескалиращото търговско напрежение. То бе породено от митата на президента Доналд Тръмп. В така наречения "Ден на освобождението" държавният глава на Щатите обяви 10% универсална тарифа върху стоки от всички страни, както и индивидуални по-високи мита за страните, с които САЩ имат най-голям търговски дефицит.
Твърди се, че в резултат на това повече от 75 страни са поискали да обсъдят нови търговски споразумения с Вашингтон. След това Тръмп временно спря индивидуалните тарифи за страните, които са влезли в преговори. Изключение прави Китай, който предприе контрамерки. САЩ наложиха най-високите мита на азиатската страна - 145%, а в документ на Белия дом става ясно, че те могат да се покачат още повече: Тръмп заплаши Китай с увеличение на митата с още 100% отгоре.
Китай се обръща към Канада
Сега Пекин вече разчита на северната съседка на САЩ за суровия си петрол - Канада. Разширяването на тръбопровода в Западна Канада, който бе открит преди по-малко от година, предостави на Китай и други вносители от Източна Азия разширен достъп до огромните запаси от суров петрол в района на нефтените находища в провинция Албърта.
Снимка: iStock
Китайският внос на суров петрол от пристанището на крайната точка на тръбопровода, която е близо до Ванкувър, се е увеличил до безпрецедентните 7,3 млн. барела през март и е на път да надхвърли тази цифра през настоящия месец. Това гласят данни на Vortexa, която следи доставките на петрол и природен газ по вода.
Още: Нов колос замества САЩ и Китай: С над 200 мини добива критични суровини
В същото време китайският внос на американски петрол се е свил до 3 млн. барела месечно от пиковите 29 млн. барела през юни 2023 г., сочат данните.
Промяната в потоците на северноамерикански суров петрол към Китай, който е най-големият вносител в света, е още един пример за икономическите и стратегическите смущения, породени от действията на Тръмп.
Още: Китайски сайтове за евтини стоки вдигат цените заради Тръмп
Пекин отдавна има апетит към канадския петрол, но Тръмп ускори процеса
Апетитът на Китай за канадски суров петрол започна да нараства, когато разширението на тръбопровода Trans Mountain Pipeline започна да вкарва петрол от Албърта до тихоокеанското крайбрежие на канадската провинция Британска Колумбия през май миналата година. Тенденцията само се ускори, след като Тръмп встъпи в длъжност с обявеното намерение да наложи мита на Китай и други страни, включително на Канада.
Снимка: iStock
"Предвид търговската война е малко вероятно Китай да внася повече американски петрол", казва пред Bloomberg Уенран Дзян, президент на Канадско-китайския форум за енергетика и околна среда. "Те няма да разчитат само на руски или само на близкоизточен петрол. Всичко, което идва от Канада, ще бъде добре дошло".
Още: Китайската икономика поднесе изненада
Въпреки че китайският внос на петрол от Северна Америка е по-малък от този от Близкия изток и Русия, канадските петролни находища са един от малкото източници на сравнително евтин, плътен и с високо съдържание на сяра суров петрол, за чието преработване са оборудвани много от най-модерните китайски рафинерии.
За азиатските рафинерии близкоизточният суров петрол със сходни характеристики - като иракския Basrah Heavy например - е скъп в сравнение с този от Албърта.
Още: Без отлагане: Китай нанесе болезнен търговски удар на САЩ и Тръмп, привлече косвено и ЕС