Развитието на товарните и автобусните превози обсъди министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков с представители на бранша, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Превозвачите изтъкнаха липсата на шофьори като основен проблем пред сектора. По думите им бизнесът се нуждае от 3000 водачи на автобуси и камиони. Поставен бе въпросът за скъсяване на времето за получаване на разрешение за работа на водачи от страни извън Европейския съюз, както и създаване на целенасочена държавна политика за подготовката на кадри в България.
Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков посочи, че ще постави този въпрос пред всички отговорни институции, така че да се намери най-доброто решение. Ще бъде изследван и опитът в други европейски държави.
"Политиката в транспортния сектор ще се прави съвместно с бранша, така че да бъде осъвременена. В мое лице може да виждате партньор. Ще търся баланса за решаването на проблемите, защитавайки интересите на бизнеса, държавата и хората“, подчерта министър Гвоздейков.
Обсъдени бяха и въпроси, свързани с въвеждането на европейското законодателство за командироването на водачите, тол системата, предприемане на действия за справяне с нерегламентираните превози, ускоряване на нормативните промени в сектора, както и запазване на средствата в бюджета за субсидии и компенсации на автобусните превози.
"Очаквам максимално бързо, заедно с ваши представители и експерти от министерството, да бъдат разгледани най-спешните и основни приоритети“, заяви Георги Гвоздейков.
Експерт: Такситата масово не са свързани с НАП
Това е поредната среща на ресорния министър с представители на бранша след встъпването му в длъжност като част от новото редовно правителство. На 13 юни министър Гвоздейков разговаря с представители на таксиметровия бранш и синдикатите в сектора, които представиха пред него настояването да се запази нивото на облекченията в годишния данък за таксиметровите шофьори, който за 2022 г. беше намален. В София намалението бе от 850 лв. на 300 лв.