Френската компания TotalEnergies се отказва от проучванията в блок „Хан Аспарух“, пише Investor.bg, като се позовава на публикации в румънски медии. При това положение румънската OMV Petrom ще стане единствен собственик на консорциума, получил разрешение да извърши проучвателната дейност в блока.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
От годишния отчет за 2023 г. на румънската компания, която оперира и в съседния блок „Нептун“ в румънските териториални води, става ясно, че тя вече е оператор на дейностите в блока (какъвто беше TotalEnergies). Според информация на румънското издание Profit.ro OMV Petrom води преговори да изкупи дела на френската компания в консорциума, който е 57%.
ОЩЕ: Милиардите куб. метри газ в Черно море не са българска собственост: Говори Иван Хиновски (ВИДЕО)
През лятото на 2023 г. в енергийната комисия на Народното събрание бяха изслушани представители на компанията, които предложиха дял на държавата в проекта, като обявиха данни за потенциални между 210 млрд. куб. метра и 510 млрд. куб. метра газ в блока. Предложението предвиждаше България да вземе дял от 20% и да плати около 100 млн. евро за проучвателните дейности, които се оценяват на между 4 млрд. и 6 млрд. евро. Това са разходи за сондажите и за изграждането на последваща инфраструктура, ако залежите бъдат доказани.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Снимка: iStock
Тогава изпълнителният директор на TotalEnergies EP България Ив льо Стунф коментираше, че новите сондажи се готвят през второто тримесечие на 2024 г. Източници на Profit.ro допълват, че при успех на тези първи проучвания са планирани и още сондажи през 2025 г., а при доказване на залежите – експлоатацията да започне през 2030 г.
В края на юли Народното събрание възложи на Българския енергиен холдинг да проучи възможността да стане акционер в проекта. В края на септември обаче енергийният министър Румен Радев уведоми депутатите, че БЕХ не е получил достъп до специфична информация и процедурата се замразява.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
ОЩЕ: Удължават с 2 години търсенето на нефт и газ в находището Хан Аспарух
Първите проучвания в блока, който се води един от най-перспективните в нашата акватория, започнаха още през 2012 г. След първите сондажи Total съобщи за находка на петрол отново чрез кратък абзац в свой финансов отчет за тримесечието. Оттогава разрешителното за проучвателни дейности на няколко пъти беше удължавано – последно през 2022 г. за срок от 2 години.
TotalEnergies взе дела от 30% на Repsol, която се изтегли от проекта преди няколко години.