Страните членки на ЕС са произвели през 2022 г. повече електричество посредством вятърни и соларни централи, отколкото чрез газ, сочи доклад на енергийния мозъчен тръст "Ембър" (Ember), цитиран от ДПА и БТА.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Генерираното от вятър и слънце електричество възлиза на 22 на сто от общия обем, следвано от това от газ (20 на сто) и от въглища (16 на сто). "Европа успя да избегне най-лошото в рамките на енергийната криза", казва Дейв Джоунс от "Ембър" в прессъобщение.
Ръстът на добива на електричество от соларни и вятърни централи е компенсирал спада на производството от ядрени и водноелектрически, които въпреки това си остават водещи на Стария континент с общ капацитет от 32 на сто през 2022 г.
Германия е водеща при производството на ток от слънце и вятър със съответно 59 тераватчаса и 126 тераватчаса, следвана от Испания със съответно 33 и 62 тераватчаса.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
За 2023 г. "Ембър" прогнозира ръст на производството на електричество от ядрени и водноелектрически централи и спад на добива от газови и въглищни, тъй като ЕС продължава да набляга върху развитието на възобновяемите енергийни източници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Енергийната криза без съмнение ускори зеления преход в Европа и това ще стане още по-видно през 2023 г.", казва Джоунс.