Средният брой на служителите, работещи в най-младите компании в САЩ, рязко се е свил в периода на пандемията от КОВИД-19, ускорявайки тенденция, наблюдавана от десетилетия, пише в. "Уолстрийт джърнъл". Увеличаването на тези малки компании е един от първите сигнали за начина, по който бизнес моделите, вдъхновени от пандемията, преоформя икономиката, отбелязва изданието.
Още: "Заваляха исканията към кабинета "Желязков": КНСБ настоява за ръст на заплатите през 2025 г.
Още: Заради Русия: Тръмп ще има проблем с енергийната сигурност на САЩ
Средно 4,6 служители
Компаниите, основани между март 2020 г. и март 2021 г., имат средно 4,6 служители спрямо средния брой от 5,3 служители година по-рано, по данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ. В началото на века този показател бе 5,8 души и постепенно се понижаваше, докато пандемията не провокира по-резкия спад, припомня всекидневникът.
Още: Служителите, използващи AI, се притесняват да не ги сметнат за "мързеливи" и "измамници"
"Броят на хората, предприемащи начални стъпки за започване на нов бизнес, рязко скочи в периода на пандемията и остава висок, тъй като ковид създаде нови възможности, хората имаха повече време и различни приоритети", отбелязва "Уолстрийт джърнъл".
Още: Рязанската петролна рафинерия спря работа: Украинските дронове са нанесли сериозни щети (ВИДЕО)
Още: Теменужка Петкова: Присъединяването на България към еврозоната остава основен приоритет
За по-малкия размер на компаниите има различни причини. При някои нови бизнеси проблемите, свързани с пандемията, забавиха наемането на работна ръка. При други самите предприемачи предпочитат да поддържат дейността си малка, за да си осигурят по-добър баланс между работата и личния живот.
По-малкият брой служители в компаниите отразява и по-основополагащи промени. Разпространяването на дистанционната работа, разрастването на т. нар. гиг икономика (пазар на труда, съставен предимно от временна заетост или заетост на непълно работно време - бел. ред.), както и новите софтуерни инструменти улесняват предприемачите да работят с по-малко персонал.
Още: След бойкот заради високите цени: Оборотите на търговците в Хърватия паднаха наполовина
Още: АКФ: Регулатор гази закона, за да върне Владимир Малинов в "Булгартрансгаз"
Освен това поддържането на по-малко служители улеснява стартъпите да се адаптират към възходите и спадовете в икономическия цикъл, отбелязва Робърт Феърли от Университета на Калифорния.
Още: Всеки трети служител би напуснал, ако не получи увеличение на заплатата скоро
Още: Орбан: Ще удължа санкциите само ако Украйна ни пусне руски газ
Още: Най-голямата корабна компания в света все още избягва Червено море